Схема проїзду
Новини
  • 26.03 2022
    Загальноміський суботник

    Працівники нашого закладу взяли активну участь у загальноміському суботнику , прибирали територію закладу, висаджували квіти, обрізали дерева, перекопували...

Архів новин

Звіт директора (2020/2021н.р.)

Даний звіт складено відповідно до статті 20 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11 липня 2001р. №2628-ІІІ (зі змінами), Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12 березня 2003р. №305 (зі змінами) (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 р. № 86), наказу Міністерства освіти і науки України «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх, та професійно-технічних навчальних закладів», від 28 січня 2005р. №55, Примірного положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23 березня 2005р. №178.

Мета звітування:

Подальше утвердження відкритої та прозорої демократичної державно- громадської системи управління закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності директора.

Завдання звітування:

  1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління закладом дошкільної освіти.
  2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління закладом дошкільної освіти.

Херсонський ясла-садок компенсуючого типу - центр розвитку дитини №60 Херсонської міської ради розташований за адресою:

73020, м. Херсон, вул. Лавреньова, буд. 9-а,

E-mail: Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript "> Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript  

Веб-сайт: teremok.ks.ua

Директор: Марина ВОРОНІНА

Херсонський ясла-садок компенсуючого типу - центр розвитку дитини №60 Херсонської міської ради  (далі – заклад) є закладом компенсуючого типу, в якому забезпечується корекція мовленнєвого, розумового, психологічного і фізичного розвитку дітей, навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами (далі ООП), оздоровлення дітей віком від двох до шести (7) років.

Освітній процес у закладі в 2020/2021 навчальному році здійснювався відповідно до Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Концепції Нової української школи, Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція), Указу Президента України «Про стратегію національно-патріотичного виховання» від 18 травня 2019 року №286/2019, Статуту закладу та інших чинних нормативно-правових документів про дошкільну освіту.

Організація освітнього процесу здійснювалася відповідно до програм: «Дитина»; «Віконечко», Дитяча хореографія; Англійська мова для дітей дошкільного віку; «Казкова фізкультура»; «Про себе треба знати, про себе треба дбати»; «Скарбниця моралі»; «Україна – моя батьківщина»; «Пластик-шоу». Корекційно-розвиткова робота здійснювалась згідно програмно-методичним комплексам та методичним рекомендаціям: «Корекційна робота з дітьми раннього віку із затримкою мовленнєвого розвитку (ЗМР)»: збірка практичних матеріалів творчої групи вчителів-логопедів Херсонського ясла-садка компенсуючого типу - центру розвитку дитини №60 Херсонської міської ради; Ю.В. Рібцун «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку із ЗНМ»; Л.І.Трофименко «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку із ЗНМ»; Трофименко Л.І. «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення».

І. Освітнє середовище закладу

 

Формування контингенту здобувачів дошкільної освіти

 

У закладі функціонує 9 вікових груп:

-     1 група різновікова  для дітей (3-6р.) з затримкою психічного розвитку;

-     2 діагностичні групи для дітей (2-3р.) раннього віку з затримкою психомовленнєвого розвитку;

-     2 групи для дітей (3-4р.) молодшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення;

-     2 групи для дітей (4-5р.) середнього дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення;

-     2 групи для дітей (5-6/7р.) старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення.

У 2020/2021 н.р. корекційну допомогу отримало 153 дитини, які зараховані в заклад та 15 дітей центру розвитку дитини.

За великим попитом батьків у закладі було організовано додаткові місця, бо за потужністю заклад розраховано на 144 дитини.

Зараховування дітей до закладу здійснюється мною, директором, протягом календарного року на вільні місця на підставі заяви одного з батьків дитини, поданої особисто та за визначеною формою; електронної черги, в межах нормативу наповнюваності груп, визначеного законодавством; копії свідоцтва про народження дитини, медичної довідки з висновком лікаря, що дитина може відвідувати заклад освіти та інформацією щодо проведення щеплень. У разі відсутності щеплень – висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я з інформацією щодо можливості зарахування дитини до закладу освіти; висновку «Херсонського інклюзивно-ресурсного центру №1» Херсонської міської ради про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, направлення відділу освіти Херсонської міської ради.

Із закладу відраховуються діти з особливими освітніми потребами з таких причин: за заявою одного з батьків дитини; досягнення вихованцем повних 6/ 7 років станом на 01 вересня, що передбачає його відрахування до 31 серпня поточного року; зарахування вихованця до закладу загальної середньої освіти для здобуття початкової освіти, що передбачає його відрахування (за бажанням батьків) до 31 серпня поточного року; переведення вихованця до іншого закладу освіти; на підставі медичних протипоказань для подальшого перебування дитини у закладі освіти; у разі невідвідування дитиною закладу освіти протягом двох місяців поспіль без поважних причин протягом навчального року.

Навчальний рік у закладі розпочався з 01 вересня 2020 і закінчився 31 травня 2021 року. З 01 червня 2020 по 31 серпня 2021 (оздоровчий період) у закладі проводиться оздоровлення дітей.

Заклад працює: 8 груп – з 10,5 годинним перебуванням, а саме з 07.00 - до 17.30 годин; 1 група з 12 годинним перебуванням дітей, а саме з 07.00 - до 19.00 годин, за п’ятиденним робочим тижнем.

З метою пропагування дошкільної освіти та більш глибокого ознайомлення з роботою закладу організовано сучасний сайт де висвітлюється вся інформація відповідно до Закону України «Про освіту» Стаття 30. Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти.

Упродовж навчального року мною особисто висвітлюється інформація про роботу закладу та життя вихованців у закладі, цікаві моменти в соціальній мережі «Фейсбук», за допомогою організованої групи «Садочок Теремок» https://www.facebook.com/profile.php?id=100041186513573.

Плановий контингент за 9 місяців 2020/2021 навчального року (вересень- травень) складає: 28045 дітоднів, відвідування 20513 днів - в середньому 73% (по хворобі 1783 дня, що складає 6%, з інших причин становить 5749 дня, складає - 20% в середньому). Показник відвідування дітьми закладу вказує не тільки на стан здоров’я дітей, але на жаль і вимушену самоізоляцію вихованців під час хвороби на COVID-19, та відношення деяких батьків до необхідності систематичного відвідування дитиною групи залишає бажати кращого. Причинами тривалих пропусків також є: неплатоспроможність батьків, перебування матерів у відпустці по догляду за дитиною, яка вже відвідує заклад, навчання батьків, безробіття.

Забезпечення комфортних, безпечних та нешкідливих умов освітнього процесу та праці

Управляти закладом означає створювати сучасний освітній простір, відповідний змінам в освіті, сучасним тенденціям розвитку, конкурентоспроможності закладу в умовах, що відповідають соціальним запитам суспільства.

Щоб створити сучасне інноваційне освітнє середовище, ми спрямували зусилля на забезпечення оптимальних умов для розвитку й саморозвитку дитини, з урахуванням корекційної спрямованості закладу. Спостерігаючи та досліджуючи активність дітей в освітньому середовищі, педагоги набували компетентності щодо його оновлення та вдосконалення.

Ми провели вивчення стану організації предметно-розвивального середовища в нашому закладі. Використали такі методи збору інформації: спостереження; опитування (анкетування батьків, бесіда з дітьми та педагогами); вивчення документів, у яких сформульовані питання щодо створення освітнього середовища: «Орієнтовні критерії та індикатори для самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладу дошкільної освіти»; план роботи закладу на навчальний рік; акти готовності закладу до нового навчального року; бюджетні запити.

Освітня та корекційно-розвиткова робота в закладі здійснюється завдяки створеним необхідним умовам та спеціально обладнаним приміщенням: методичний кабінет, кабінет практичного психолога, кімната з матеріалами М.Монтессорі, сенсорна кімната, музична, спортивна і тренажерна зали, кабінет гурткової роботи, 9 групових приміщень, 8 кабінетів вчителів-логопедів, кабінет вчителя-дефектолога, приміщення центру розвитку дитини.

Для здійснення лікувально-профілактичної роботи у закладі функціонує медичний блок: соляна печера; кімната електросну; масажний кабінет; фізіотерапевтичний кабінет; кімната аромотерапії; кімната синглетно-кисневої терапії.

Для обслуговування дітей працюють харчоблок, пральня, технічна служба. 

Усі групові приміщення закладу мають свою назву та візитну картку. Сучасні меблі відповідають гігієнічним вимогам та нормам. Кожна дитина забезпечена місцем за столом, стільчиком, ліжком, шафою, які відповідають її зросту і мають відповідне індивідуальне маркування.

Розвивально-корекційне середовище закладу організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям. Запорукою успішної соціалізації дитини з ООП та безбар'єрного входження її в освітнє середовище є ретельна підготовча робота педагогів, які заздалегідь пристосовують середовище групи.

Зміст корекційно-розвиткової роботи з дітьми забезпечується: розвивальними іграшками які безпечні у використанні, мають яскравий вигляд та високий показник екологічності; наочними посібниками тощо.

У закладі в наявності 2 інтерактивні, мобільні пісочниці з підсвічуванням, які вміщують кварцовий пісок, прозоре скло, панель для ігри в конструкторські ігри, забезпечує цікаві та корисні ігри. Адже це простий і приємний спосіб розкриття таємниць дитячих душ та розвитку творчих здібностей дошкільників. Проваджуючи пісочну терапію як психорозвивальний і психокорекційний метод, ми надаємо змогу розв’язати широкий спектр завдань щодо психічного розвитку дошкільника, збагачення їх внутрішнього світу й активізації пізнавального розвитку.

Освітнє середовище сприяє успіху усіх дітей, незалежно від їхніх індивідуальних особливостей. Середовище кожної групи, де здобувають освіту діти з ООП, забезпечують можливості з різними стилями навчання, життєвим досвідом, культурою, уподобаннями тощо.

Створене в закладі фізично й психологічно безпечне і стимулювальне середовище сприяє всебічному розвитку дітей, взаємодії між дітьми та дітьми й дорослими та має величезний вплив на когнітивний, соціальний, емоційний і фізичний розвиток дітей.

З метою максимального вивільнення площі для ігрової, рухливої та самостійної  діяльності дітей в групах раціонально розміщені всі меблі. В усіх вікових групах створено осередки за різними видами діяльності: корекційний, психологічний; національно-патріотичний; спортивний; екологічний; музичний; пошуково-дослідницький; праці; самостійної художньої діяльності; усамітнення та релаксації. Систематично проводиться робота в осередках, щодо їх вдосконалення та урізноманітнення.

У роздягальнях оформлені змістовні інформаційні куточки для батьків з питань освітньої, корекційно-розвиткової роботи, харчування, медичного обслуговування.

Для профілактики вірусних захворювань в кожній групі є кварцові лампи. 

У кожній віковій групі є кабінет вчителя-дефектолога або вчителя-логопеда, оснащений меблями та сучасним обладнанням, дидактичним матеріалом,  навчально-методичною літературою та технічними засобами. Обладнання в даних кабінетах постійно оновлюється та доповнюється новими методично-розвитковими посібниками, іграшками, літературою.

У коридорах закладу створені сучасні осередки, що дають можливість батькам отримувати інформацію щодо діяльності педагогів, навчальних та виховних досягнень вихованців, дотримання прав, охорони безпеки життєдіяльності вихованців. Коридори оновлені стендами: «Херсон – наш рідний дім», «Щасливе дитинство», «Державна символіка», «Права дітей», «Україна – наша Батьківщина», «Цивільний захист», «Протипожежна безпека».

Для покращення освітнього процесу заклад за звітний період поповнився навчально-методичною та довідковою літературою на 10%, канцтоварами і посібниками на 30%, меблями на 12%. Оновлено роздатковий і демонстраційний матеріал з мовленнєвого розвитку дітей, логічного, розумового, сенсорного розвитку на 40%. Групи на 70% забезпечені навчально-дидактичними посібниками, демонстраційним та роздатковим матеріалом, літературою, дидактичними, сюжетно-рольовими, настільно-друкованими іграми, канцтоварами, іграшками.

Методичний кабінет забезпечено сучасною багатофункціональною технікою, яка надає можливість педагогам розробляти та друкувати дидактичний матеріал, що забезпечує належну якість провадження освітнього процесу, оснащено необхідним матеріалом для повноцінної роботи з кадрами: методичною літературою на 45%, методичними розробками, конспектами занять, матеріалами з досвіду роботи, авторськими розробками, інформаційними матеріалами, посібниками на 80%, періодичними виданнями на 55%. Наочний та дидактичний матеріал систематизовано за розділами програми «Дитина», розташовано для зручності користування, оформлено картотеки: друкований, електронний, фото-варіанти. Оформлено стенди «Атестація», «Методичний вісник», «Інформація для педагогів», «Куточок молодого спеціаліста», «Наші досягнення», «Контроль освітнього процесу».

 

 

У закладі створено умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я здобувачів дошкільної освіти

 

Для організації освітньої діяльності дітей в приміщеннях музичної та спортивної залів, створені всі умови. Спортивну залу обладнано: повним комплектом безкаркасного корекційного обладнання; необхідного та додаткового обладнання для проведення рухової діяльності та організації фізкультурного дозвілля, а це й: дерев'яні драбини, похилі дошки, канати, м'ячі, скакалки, обручи, дуги тощо. Заклад має тренажерну залу, яка забезпечена обладнанням: дошка Євмінова; велотренажер; тренажер для преса; тренажер для укріплення м’язів спини; комплексний тренажер для м’язів рук та ніг; доріжки здоров’я.

 Для організації музичної діяльності заклад забезпечено двома музичними інструментами фортепіано, електронним клавішним інструментом ЯМАХА, музичною акустичною системою підсилювачу звуку, 1 дротовим мікрофоном, 2 блютузними мікрофонами. Все це дозволяє організовувати музичне дозвілля дошкільнят на високому рівні.

Приміщення спортивної та музичної зали за площею досить просторі, що дозволяє без обмежень проводити рухову діяльність на музичних та фізкультурних заняттях.

Упродовж навчального року педагогами та адміністрацією закладу було приділено особливу увагу здоров'язберігаючим технологіям. Адже показники відповідних медичних груп засвідчили наявність у дітей плоскостопості, що відображає актуальність впровадження системної роботи щодо поліпшення та профілактики здоров'я вихованців. Широко використовувався спектр різноманітних усталених і нетрадиційних форм фізкультурно-спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми. Окрема увага приділялася поєднанню фізкультурного з валеологічним, оздоровчо-профілактичним напрямами.

У закладі в наявності модульна система ЛФК та нестандартне обладнання для проведення комплексів вправ з профілактики плоскостопості та корекції постави. З метою профілактики плоскостопості, розвитку тактильних відчуттів, попередження викривлення хребта інструктором з лікувальної фізичної культури  використовується обладнання спортивної та тренажерної зали. В усіх вікових групах в наявності спортивні куточки та спортивне обладнання.

Визначені завдання охоплюють оздоровчу та освітню діяльність. Тобто не тільки формується правильна постава, проводиться корекція та профілактика плоскостопості у дітей, але й відбувається навички взаємодії з однолітками під час виконання вправ, формуються базові життєво необхідні рухи.

Основною формою роботи з дітьми по зміцненню фізичного здоров’я були: ранкова гімнастика; фізкультурні заняття; рухливі та спортивні ігри; фізкультурні комплекси на свіжому повітрі; гартувальні процедури у повсякденні. Тричі на тиждень проводилися організовані заняття з фізичної культури, під час яких у вихованців формувалися рухові вміння і навички, фізичні якості, виховувалися морально-вольові риси характеру. Два рази – фізкультурні комплекси на свіжому повітрі. Для сприяння  підвищенню   рухової активності вихованців інструктор з фізичної культури використовувала ефективні методи та прийоми, добирала оптимальні способи організації дітей на заняттях. 

Фізкультурно-оздоровча робота з дітьми проводилася у відповідності до листа МОН України «Щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи у дошкільних навчальних закладах» від 02.09.2016 № 1/9-456.

Робота з батьківською громадою сприяла  пропагуванню основ здорового способу життя та психолого-педагогічній просвіті батьків.

 

Облаштування та використання ресурсної кімнати для проведення відповідних занять зі здобувачами дошкільної освіти з особливими освітніми потребами

 

 Наш заклад має компенсуючий тип та виконує освітню корекційно-розвиткову роботу з дітьми, що мають особливі освітні потреби.

Ресурсна кімната – це спеціально обладнаний освітній простір. Спеціально організований освітній процес, спрямований на гармонійний емоційний, психічний та фізичний розвиток дитини, групи дітей з особливими освітніми потребами.

У закладі є спеціально організований освітній простір в кожному груповому приміщені, який дає змогу кожній дитині реалізувати своє право на освіту, максимально розкрити освітній і особистісний потенціал та подолати бар’єри соціалізації.

Освітній простір в кожному груповому приміщені має відповідні зони: навчально-пізнавальна та побутово-практична.

Простір побутово-практичної зони обладнується кухнею та їдальнею. У цій зоні діти здобувають і засвоюють навички самообслуговування, які допоможуть їм адаптуватися та інтегруватися у суспільство.

Навчально-пізнавальна зона оснащена: робочим місцем вчителя-логопеда/вихователя; індивідуальні місця для навчання столи/парти; місце для групових та індивідуальних занять; сенсорний/корекційний куток; ігрова зона.

Робоче місце вчителя-логопеда/вихователя обладнане комп’ютерним, і демонстраційним оснащенням, меблями, допоміжними засобами та матеріалами.

Індивідуальні місця дітей – навчальні парти, стільці, які регулюються за висотою, щоб запобігти негативному впливу на опорно-руховий апарат дитини.

Місце для групових та індивідуальних занять обладнане меблями спеціального призначення, корекційними засобами навчання і тренажерами, а також столом і стільцями для групової роботи.

Сенсорний куток в ресурсній кімнаті створено з метою релаксації і для проведення корекційної роботи психолога. Використання піскотерапії, обладнання для мозочкової стимуляції, обладнання для сенсорної стимуляції дозволяє зняти психоемоційне напруження, розвивати та вдосконалювати сенсорні, вестибулярні і рухові можливості дітей.

Ігрова зона використовується, як місце для творчості та ігор. Осередок для СХД має набори для творчості, фарби, розмальовками, набори для ліплення, все це слугує чудовим інструментом для розвитку творчого потенціалу, фантазії, уяви, а також розвантаженню нервової системи.

Місце, де діти граються, обладнано столом, м’якими пуфами, підлога застелена килимовим покриттям, що дозволяє гратись на ньому.

Ігри відіграють важливу роль в формування і розвитку дитини. Обираючи іграшки, ми керуємося декількома основними критеріями: безпечність, вікова відповідність, активність.

Безпечність – дуже важливий критерій. Вікова відповідність іграшок до віку дітей не лише забезпечує зацікавленість, а й допомагає досягнути максимального задоволення від гри. Активність – це безпосередня активна участь дитини в ігровому процесі, комунікації її з іншими дітьми.

Підбір дидактичних та розвиваючих іграшок здійснюється з урахуванням віку, індивідуальних та особливих освітніх потреб дітей.

Настільні ігри, конструктори, головоломки, мозаїки, шнурівки і соціально-комунікативні іграшки сприяють розвитку дрібної та крупної моторики, координації рухів, логічного мислення, пам’яті, уважності і інтелектуальних можливостей дітей. Здобування нових знань, освоєння нових навичок, формування правильних еталонів найкраще діти засвоюють в ігровій формі.

В ігровій зоні групових кімнат закладу панує невимушена, творча, пізнавально-розвиткова атмосфера, в такому середовищі найоптимальніше встановлюються та налагоджуються зв’язки педагога з дітьми і дітей між собою. Ігрова діяльність спонукає дітей до комунікації, вчить їх грати в команді, що безумовно має значний вплив на загальний, психічний і емоційний стан учнів, допомагає оволодіти та засвоїти навички спілкування і поведінки в суспільстві.

Також заклад має окрему сенсорну кімнату. Це допомагає створити позитивну психологічну і емоційну атмосферу, що максимально сприяє психо-корекційній роботі психолога, корекційного педагога та вихователя, які проводять там заняття.

 

Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки, санітарно- гігієнічних та протипожежних норм

 

У закладі забезпечено проведення первинного, періодичного та інших видів інструктажів з техніки безпеки. Відповідно до чинного законодавства. Не допускаються до роботи люди, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

На виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-ІІІ (із змінами), відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про основні заходи цивільного захисту на 2011 рік» від 21 березня 2011р. №246, відповідно наказу «Про організацію та проведення Тижня безпеки дитини» від 30.04.2014 №44 «Про проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності дитини», з метою формування у дітей свідомого розуміння цінностей власного життя та здоров’я, в закладі було організовано та проведено Тиждень охорони праці та безпеки життєдіяльності.

У рамках проведення «Тижня з основ безпеки життєдіяльності» пройшов єдиний день цивільного захисту, з метою поліпшення профілактичної роботи щодо правил поведінки в надзвичайних ситуаціях та відпрацювання порядку евакуації дітей і працівників з приміщення дошкільного навчального закладу на випадок пожежі, дій час незвичайних ситуацій. Організували та провели практичний тренінг відповідно плану евакуації, закріплення персоналу закладу за віковим групами.

У ході тренінгу працівники неухильно дотримувались відповідного алгоритму дій щодо відпрацювання практичних навичок під час пожежі. Сестрою медичною старшою Н.В.Стецюк було проведено звірку фактично евакуйованих із списком присутніх. В наявності було представлено всю необхідну документацію відповідно переліку.

Діти усіх вікових груп отримали та закріпили достатньо знань, умінь і практичних навичок з безпеки життєдіяльності та на випадок екстремальної ситуації.

Зміст проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» полягав в ефективній організації освітнього процесу, який дозволяв вихованцям оволодіти основами знань про здоровий спосіб життя, формувати правила безпечної поведінки та дотримання їх у різних життєвих ситуаціях.

28 квітня в Україні відзначається День охорони праці. Ця дата є важливою нагодою неодноразово привернути увагу суспільства до надважливої проблеми, а саме – збереженню життя і здоров’я людей на кожному робочому місці у трудових колективах підприємств, установ, організацій.

У закладі було організовано та проведено День охорони праці та безпеки життєдіяльності на належному рівні.

Вихователем-методистом та завідувачем господарством розроблено відповідний план проведення Дня охорони праці, який включав наступні заходи: правові та організаційні заходи; гігієна навчання та праці і виробнича санітарія; робота з працівниками; робота з дітьми; робота з батьками.

Цьогорічний День охорони праці відзначався в умовах пандемії коронавірусної інфекції. Для педагогів було організовано тренінг за тематикою «Стрес на робочому місці. Колективний виклик». Для батьків розміщено консультаційні матеріали «Про заходи профілактики захворювання на коронавірус», «Попередження дитячого травматизму».

Діяльність адміністрації спрямована на виховання в учасників освітнього процесу якостей свідомого і обов’язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності і в умовах надзвичайної ситуації; формування навиків безпечної поведінки у різних нестандартних ситуаціях, формування знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної безпеки.

У закладі створено систему контролю за виконанням вимог техніки безпеки та охорони праці.

Методичною службою постійно організовуються та проводяться Дні, Тижні, Місячники безпеки.

Адміністрація закладу вжила заходів щодо обмеження доступу сторонніх осіб до закладу протягом адаптивного карантину або локдауну. Упродовж дня заклад закрито.

Педагогами закладу проводиться агітаційна робота через пропаганду здорового способу життя та виховання у дітей відповідального ставлення до збереження власного життя на заняттях, в бесідах, при організації сюжетно-рольових, дидактичних та рухливих ігор, а також через батьківські куточки, вайбер-консультування, ZOOM-конференції.

У результаті цілеспрямованої діяльності адміністрації та педагогічного колективу закладу було проведено ряд заходів щодо вдосконалення роботи з даного питання.

Відповідно до Закону України «Про охорону праці», «Положення про порядок проведення і навчання перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі проведено перевірку знань з питань охорони праці, під час якого у педагогічних та технічних працівників перевірено знання Законів України «Про охорону праці», Кодексу Цивільного захисту, Правил пожежної безпеки в Україні, КЗпП України, Положення про організацію роботи з охорони праці учасників освітнього процесу, Положення «Про розслідування нещасних випадків, що сталися під час освітнього процесу в навчальних закладах» та інших нормативних документів. Результати перевірки знань з питань охорони праці оформлені протокольно.

За висновками перевірки знань встановлено, що весь педагогічний та технічний склад працівників володіють знаннями з охорони праці в повній мірі. Повторні та позапланові інструктажі з охорони праці, з охорони життя і здоров’я дітей в закладі, пожежної безпеки, надання першої медичної допомоги – все це в купі дає вагомий результат щодо організації безпеки життєдіяльності всіх здобувачів освіти та працівників.

Двічі на рік, до оздоровчого періоду та початку навчального року, проводиться випробування спортивного обладнання на території закладу та групових приміщеннях. Комісією з охорони праці проводяться перевірки обладнання на відповідність вимогам безпеки та видаються акти.

Робота педагогічного колективу та всіх робітників закладу щодо профілактики дитячого травматизму спрямована на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Ми вважаємо, що тільки систематична робота з дітьми щодо безпеки життєдіяльності може виробити в дитячій свідомості стереотипи безпеки в життєвому середовищі.

Протягом 2020/2021 навчального року були проведені наступні форми роботи: щомісячно проводились тематичні заняття, бесіди, розваги, тренінги, виставка дитячих робіт щодо запобігання дитячого травматизму, заходи по ознайомленню дітей з правилами дорожнього руху.

Позитивний вплив на формування у дітей мотивації для оволодіння правилами безпечної поведінки мало використання інформаційно- комунікаційних технологій, а саме: мультимедійних презентацій, інтерактивних ігор тощо.

Значна увага приділялась  відпрацюванню у дітей практичних навичок правил дорожнього руху на спортивному майданчику, який обладнано дорожніми знаками, пішохідною розміткою.

Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з охорони праці. Упродовж 2020/2021 н.р. було оновлено плани та схеми евакуації дітей та дорослих на випадок пожежі. У закладі всього 30 вогнегасників: з них ВП - 5/3: 5 ВКК та 23 ВП – 2/3; 6 пожежних кранів, які укомплектовані рукавами та вогнегасниками; 6 пожежних рукавів та 28 вогнегасників перевірено та перезаряджено влітку 2020 року.

На евакуаційних виходах з будівлі на І та ІІ поверсі є позначки «ВИХІД». Придбано люк ІІ типу для виходу на дах.

Приміщення закладу забезпечено первинною системою оповіщення від пожеж – датчики диму та тепла – 280 шт.

Заклад забезпечено: у повній комплектації 2 пожежних щита; ящики для піску на випадок гасіння пожежі.

У закладі, на першому поверсі коридору, оформлено стенди з охорони праці, Цивільного захисту та пожежної безпеки.

У 2021 році пройшли навчання з питань охорони праці 2 працівники адміністрації.

У 2020/2021 н.р. жодного випадку травматизму не зафіксовано. Задля попередження випадків дитячого травматизму розроблено відповідні заходи: цільові інструктажі з ОП та питань безпеки життєдіяльності з працівниками закладу; консультації для педагогічних працівників: «Безпека життєдіяльності під час рухової діяльності на прогулянці»; «Безпека життєдіяльності дітей під час організованої діяльності та у повсякденні»; консультація для батьків з питань безпечної поведінки.

Задля уникнення випадків травмування з працівниками проводяться відповідні профілактичні бесіди та цільові, позапланові інструктажі.

У закладі створено умови для якісного харчування здобувачів дошкільної освіти

 

Повноцінне та якісне харчування є невід’ємною складовою зміцнення здоров’я дітей. Питання організації харчування дітей у дошкільному закладі було і залишається одним із актуальних. Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення захисту дитячого організму до захворювань, нормального росту та розвитку дітей, які тут виховуються.

Організація харчування дітей в закладі здійснюється відповідно до п.35 Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про заклад дошкільної освіти, іншими нормативно-правовими документами щодо організації харчування дітей в закладі дошкільної освіти, наказами по закладу.

Заклад згідно проекту, має свій харчоблок. У поточному навчальному році складено та затверджено Паспорт харчоблоку закладу.

Харчоблок забезпечено достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом, все промарковане, використовується лише за призначенням.

Упродовж 2020/2021 навчального року заклад працював відповідно вимог міжнародної системи з харчування НАССР, а саме: організації харчування дітей, виконанню санітарних та гігієнічних норм щодо прийому продуктів харчування і технології приготування страв, прищепленню вихованцям культурно-гігієнічних навичок.

Виконуючи вимоги НАССР: розроблена і ведеться відповідна документація; для працівників закладу, які відповідають за харчування здобувачів освіти в закладі проведено щомісячне навчання, здійснювався щоденний моніторинг шкідників у кожному приміщенні харчоблоку, розроблено блок-схему впровадження та застосування постійно діючих процедур заснованих на принципах системи управління безпечності харчових продуктів, визначено критичні контрольні точки та контрольні межі для кожної критичної контрольної точки, розроблено систему моніторингу критичних контрольних точок та корегувальні дії у разі відхилення від встановлених значень.

Прийом сировини від постачальників, її зберігання проходить в приміщенні комори харчоблоку. Обробка продуктів, приготування страв, подання і споживання об’єднанні в одному просторі харчоблоку.

Сировина від постачальників надходить відповідно затвердженому графіку. Постачань неналежної якості сировини не було, тому повернень та утилізації комісією з НАССРу не зафіксовано.

У закладі на належному рівні ведеться контроль температурного режиму та санітарно-гігієнічного стану транспорту постачальників.

Харчування дітей раціональне та збалансоване, відповідає сезонності. Кожні 10 днів проводиться аналіз виконання норм харчування, підраховується калорійність. Моніторинг аналізу виконання натуральних норм харчування показує, що воно коливається і залежить від цінової політики. В середньому виконання натуральних норм становить 98,8%, що на 1,2% більше, ніж в минулому році.

Харчуються вихованці закладу за рахунок бюджетних та батьківських коштів. У закладі трьох (чотирьох – у весняно-літній період) разовий режим харчування (в залежності від перебування дітей у закладі).  В літній оздоровчий період – додатковий ІІ сніданок (соки, фрукти). В наявності графік видачі їжі, графік видачі питної води, дотримується режим харчування, складений згідно вимог адаптивного карантину.

Постійний контроль за харчуванням здійснюють: комісія з НАССРу; директор закладу; лікар-педіатр; сестра медична з дієтичного харчування; сестра медична старша; вихователь-методист, Рада з харчування.

На сьогоднішній день вартість харчування в день складає 50 грн. в дошкільних групах і 34 грн. в групах раннього віку.

Питання організації харчування дітей у закладі розглядалися на виробничій нараді, загальних зборах колективу, нарадах при директорові, педагогічних годинах, засіданнях Ради з харчування, робочої групи НАССРу. 

Основними принципами організації харчування у закладі є: забезпечення санітарно-гігієнічних норм, дотримання всіх санітарних вимог до транспортування сировини, приготування гарячих страв, роздача готової їжі, забезпечення миючими засобами для обробки посуду, наявність відповідної кількості посуду, спецодягу, формування у дітей культурно-гігієнічних навичок, дотримання режиму харчування, наявність меню-розкладів, яке вміщує розклад для дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування.

У закладі створені всі належні умови для харчування дітей різних вікових груп. Варто зазначити, що матеріально технічний стан щодо організації харчування є відмінним: в наявності роздатковий інвентар, достатня кількість забезпечення миючими та дезінфікуючими засобами технічний персоналу.

Харчування дітей організовується в просторих ігрових приміщеннях. Кожна дитина приймає їжу за столом з дотриманням належної при адаптивному карантині відстані. Кожне групове приміщення забезпечено достатньою кількістю столів та стільців. В умовах карантину, з приводу на COVID-19, всі дитячі столи стоять на відстані один від одного, що дозволяє уникнути тісного контакту між дітьми. Заклад забезпечено естетичним столовим посудом.

Посуд якісно обробляється після кожного прийому їжі. Весь посуд та інвентар для роздачі їжі промаркований та використовується за призначенням Відповідальні за миття дитячого посуду – помічники вихователів. У кожного помічника вихователя в наявності є папки з правилами (миття та обробки посуду, поверхонь тощо), згідно Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів від 24.03.2016 №234. Кожен помічник вихователя дотримується вимог щодо зовнішнього вигляду під час роздачі їжі (окрім постійного спецодягу – халат, косинка, додатково є рукавички, маски індивідуальні, згідно санітарного регламенту та протиепідемічних заходів щодо запобігання коронавірусної хвороби під час карантину).

Упродовж року, щодня, мною, Наталією СТЕЦЮК, сестрою медичною старшою, Вікторією ІВАНОВОЮ, лікарем-педіатром, Інною РАСКЕВИЧ, вихователем-методистом, Ольгою ОЛЕНІЧЕВОЮ, завідувачем господарством здійснювався контроль за роздачею їжі, сервіруванням столів, прищепленням культурно-гігієнічних навичок дітям.

Організація харчування в групах знаходиться на належному рівні. Питний режим організовано згідно вимогам, кип'ячена вода завжди свіжа та в наявності.

У інформаційних куточках для батьків, щоденно розміщується меню- розклад із зазначенням виходу кожної страви. В умовах роботи закладу, під час карантину на COVID-19, меню-розклад розміщується в мобільному додатку Viber кожної групи та в доступному для батьків інформаційному місці на території закладу, в роздягальнях кожної групи.

Педагогічні працівники дотримуються принципів наступності, єдності вимог по організації харчування дітей в закладі і в родині. Виконання вимог програми щодо виховання культурно-гігієнічних навичок, питання раціонального харчування дітей вносяться у тематику засідань батьківських комітетів груп, батьківських зборів, виробничих нарад, а також розглядаються на засіданнях ради з харчування. Відповідна робота проводилась з батьками вихованців в онлайн-режимі та в групах Viber, де висвітлювалась відповідна інформація: «Організація харчування дітей вдома», «Які продукти корисні для здоров'я дітей».

Слід зазначити, що упродовж усього 2020/2021 н. року у закладі не було жодного випадку харчових отруєнь, що свідчить про належний стан організації харчування, так як контроль за організацією харчування проводиться на постійній основі. Один раз на місяць комісією у складі директора, сестри медичної старшої здійснюється контроль харчування заактованим записом, та один раз у квартал, контроль за організацією харчування здійснюється за участю батьківської громадськості також заактованим записом.

Упродовж 2020/2021 н.р. пройшло 4 засідання Ради з харчування, яка опікується покращенням дитячого харчування та контролем за організацією харчування. Питання які були розглянуті та вирішені під час засідань:

  1. Забезпечення неухильного дотримання нормативно-правових документів та вимог санітарного законодавства щодо організації харчування дітей у закладі.
  2. Умови приготування готової продукції, та видачі її на групи.
  3. Забезпечення груп миючими, дезінфікуючими засобами, своєчасним ремонтом обладнання, інвентарем, посудом (за потребою) та спец. одягом.
  4. Проведення роз'яснювальної роботи серед батьків про забезпечення своєчасної сплати за харчування.
  5. Санітарно-гігієнічний стан приміщень, обладнання, інвентарю та посуду. Харчування дітей.
  6. Безоплатне харчування дітей із затримкою психічного розвитку, дітей-інвалідів.
  7. Виховання у дітей культурно-гігієнічних навичок.
  8. Своєчасна заміна інформації з питань харчування в інформаційних куточках груп та на сайті закладу.
  9. Контроль за санітарно гігієнічним станом місць харчування дітей.
  10. Суворий контроль за своєчасним проходженням обов’язкових медичних оглядів відповідно до чинного законодавства.
  11. Контроль за дотриманням вимог особистої гігієни працівниками причетними до харчування дітей.
  12. Контроль       за культурою споживання їжі дітьми під час організації харчування у групах. Ознайомлення з законодавчою та нормативною базою щодо харчування дітей в закладі у літній період.

Я, як керівник та вихователі тримаємо на постійному контролі оплату за харчування. Борги по батьківській оплаті за харчування – відсутні.

У закладі, відповідно наказу від 04.01.2021 №2 «Про харчування дітей пільгових категорій» забезпечено харчування дітей пільгових категорій:

-установлено знижку з оплати за харчування на 100% від вартості харчування дитини на день батькам 2 вихованців, які мають статус учасника АТО;

-     установлено знижку з оплати за харчування на 50% від вартості харчування на день батькам 5-ти вихованців, як дітям з багатодітної сім’ї;

-  організовано безоплатне харчування дітей групи №3 «Світлячок» для 17 дітей групи із затримкою психічного розвитку.

Медичне обслуговування

 

Безумовно, щаслива дитина - це здорова дитина. Тому вся робота була спрямована на охорону життя та здоров’я дітей.

У закладі створено всі належні умови для медичного обслуговування дітей в закладі.

Медичне обслуговування в 2020/2021 н. р. у закладі здійснювали: лікар-педіатр Вікторія ІВАНОВА, сестра медична старша Наталя СТЕЦЮК, сестра  медична з лікувального масажу Михайло КАНДАЛА, сестра медична з  фізіотерапевтичного кабінету та спелеопроцедур Лідія ПАПІЖ, інструктор з фізичної культури Світлана ІВАНОВА, сестра медична з дієтхарчування Наталія МАКАРОВА.

На початку навчального року всі діти розподіллено по групам здоров’я залежно від загального стану організму, фізичного та психічного розвитку.

Здійснення оздоровчої роботи з вихованцями у медичному блоці відбувалося завдяки створеним умовам. Для цього у медичному блоці є: медична кімната; ізолятор з окремим входом; фізіотерапевтичний кабінет з сучасним та необхідним обладнанням; масажний кабінет; спелеокімната; кімната електросну; інгаляторій. У достатньому обсязі наявні медичне обладнання та медичний інструментарій. Площа медичних приміщень достатня і відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Влаштуванння, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей» від 24.03.2016 №234.

За необхідністю всі вихованці закладу отримують першу медичну допомогу, фізіотерапевтичні процедури, спелеотерапію, масаж, синглетно-кисневі коктейлі, сеанси електросну.

Система оздоровчих та реабілітаційних заходів закладу включає в себе загартувальний, профілактично-лікувальний та корекційно-відновлювальний напрямки. Наявна система моніторингу стану здоров’я реабілітації дітей.

Медично-профілактична робота здійснюється відповідно до плану роботи медичних працівників, складеного вихователем-методистом за участю лікаря-педіатра, сестри медичної старшої та затвердженого директором.

 

Аналіз захворюваності дітей

 

Захворюваність дітей за 2020/2021 н.  р. становить:

 

Вересень – 13 %;

Жовтень –  14 %;

Листопад – 12 %;

Грудень –  14 %.

Січень – 13 %;

Лютий – 17 %;

Березень – 17 %;

Квітень – 14 %;

Травень – 8 %.

 

Упродовж 2020/2021 н. р. було зафіксовано 2 випадки  COVID -19  та 10  випадків  вітряної віспи.  Під час карантинів  у відповідних групах були проведені обмежувальні протиепідемічні заходи.       

  Для попередження поширенню інфекційних захворювань у закладі проводився щоденний медичний огляд дітей та своєчасна ізоляція дітей з симптомами захворювання. Наприкінці кожного місяця проводиться підсумок коефіцієнту захворюваності дітей по закладу.

Аналіз стану захворюваності вихованців закладу за результатами поглибленого медичного огляду

З метою проведення моніторингових досліджень стану здоров’я проведено медичний огляд дітей. Згідно з медичними висновками проведеними спеціалістами встановлено та виявлено такі патології для диспансерного обліку:

Групи

Д-облік

стояло

знято

знято

Залишилося       на

травень 2021

по одужанню

вибуло

Гастроентерологічна

1

8

-

1

8

Гематологічна

1

-

-

-

1

Кардіологічна

3

1

-

1

3

Пульмонологічна

-

2

-

-

2

Отоларингологічна

1

-

-

-

1

Алергологічна

5

7

-

1

11

Нефрологічна

3

1

-

1

3

Неврологічна

31

4

-

8

27

Ортопедична

4

-

-

2

2

Хірургічна

1

-

-

1

-

Офтальмологічна

-

-

-

-

-

Часто хворіючих дітей

4

-

-

2

2

Показники медичних обстежень враховувалися спеціалістами закладу під час проведення занять з фізичної культури, організації рухового режиму впродовж дня, загартувальних заходів, підбору рухливих ігор, ігор-естафет тощо.

У закладі постійно проводилися заходи лікувально-профілактичного характеру: антропометрія, огляд на педикульоз, коросту, перевірка особистої гігієни вихованців, постави. Антропометричні вимірювання і оцінка фізичного розвитку дітей з 3-х до 7-ми років проводилися один раз на квартал. Данні фіксуються в медичній карті дитини і Журналі антропометрії.

Постійний контроль  приділявся заходам для зміцнення імунітету дітей та заходам по зниженню захворюваності, особливо восени та в зимовий період. У закладі проводилися сеанси ароматерапії, фітотерапії.

Організаційно-методичне керівництво в проведенні специфічної профілактики інфекційних захворювань здійснюється в закладі щеплювальним кабінетом дитячої поліклініки. Планування активної імунізації дітей проводиться в суворій відповідальності з календарними профілактичними щепленнями. Профілактичні щеплення здійснюються згідно плану складеного на рік і на кожний місяць. Новоприбулим дітям щеплення проводилися після закінчення  періоду адаптації. Враховувалися медичні відводи.

Лікар-педіатр вів амбулаторний прийом вихованців закладу та  проводив огляд перед проведенням щеплень, оглядав дітей зі скаргами на погіршення самопочуття. Надавав рекомендації батькам, щодо поліпшення стану організму дитини, за потреби призначав: медикаментозне лікування, ЛФК, масаж, спелеотерапію та фізіотерапевтичні процедури.

За звітний період була надана амбулаторна допомога на 1360 звернень.

Протиепідемічні заходи на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби  (COVID – 19)

 

         У зв’язку з ускладненням епідеміологічної ситуації у місті та з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) працівники закладу здійснювали свою діяльність з урахуванням вимог санітарного законодавства та дотримуювалися  належних протиепідемічних заходів. Щоденно проводився контроль за виконанням цих заходів. Проведена роз’яснювальна робота з персоналом щодо індивідуальних заходів профілактики та реагування на виявлення симптомів коронавірусної хвороби (COVID-19) серед персоналу або вихованців; розроблені алгоритми на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаною з реєстрацією випадків захворювання на коронавірусну хворобу серед вихованців та працівників закладу;  не допускається до роботи персонал, визначений таким, який потребує самоізоляції; проведено інструктаж для працівників щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції, дотримання правил респіраторної гігієни та протиепідемічних заходів.

         Допуск до роботи персоналу здійснювався після проведення термометрії безконтактним термометром та за умови наявності засобу індивідуального захисту, що щільно покриває рот та ніс.

         Організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери з кришкою та поліетиленовими пакетами, з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів. Проведено навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, проводився постійний контроль за виконанням цих вимог. Створено необхідні умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, паперові рушники, антисептичні засоби для обробки рук). Проводилося вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних засобів згідно графіку. Провітрювання приміщень здійснювалося не менше 15 хвилин перед відкриттям та почергове провітрювання кімнат протягом дня за відсутності дітей. У групах, кабінетах  та коридорах розміщено інформацію про необхідність дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю.

         Температурний скринінг дітей проводився при вході (початковий) у заклад та кожні 4 години (поточний) з занесенням показників у відповідний журнал.

         Ранкове приймання дитини до закладу та передачу після закінчення дня проводив вихователь групи на території закладу, за межами його будівлі. Розроблено адаптивний графік прогулянок та занять з метою недопущення змішування груп. Проводилися додаткові ігри та вправи, які доносили дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання. Надавався пріоритет руховій активності, що проводиться на відкритому повітрі.

         Приміщення переформатовані таким чином, щоб забезпечити максимально можливе фізичне дистанціювання. Обмежено заняття та ігри, що передбачали безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом, а також, що потребували використання значної кількості додаткового інвентарю. Забезпечено процес організації харчування, що дозволив мінімізувати кількість дітей, які харчуються одночасно, або одночасно перебувають за одним столом.

         За 2020/2021 н.р. у нашому закладі було зафіксовано  2  випадки  захворювання на COVID-19. Всі працівники та діти, які були в контакті із захворівшими,  були відправлені на самоізоляцію на 14 днів.

Протитуберкульозна робота

У зв’язку з високим рівнем захворюваності на туберкульоз у дорослих, медичними працівниками проводиться якісна профілактична робота: туберкулінодіагностика, грамотне читання результатів, відбір контингенту для консультації у фтизіатра. Проводиться спільна робота з МГТ по нагляду та лікуванню дітей, які цього потребують.

На обліку у фтизіатра знаходяться діти:

 

туб інфіковані -2;

віраж туб. реакцій -  1;

без знака БЦЖ -  9.

 

Фізіотерапевтичний кабінет

Фізіотерапевтичний кабінет закладу має все необхідне устаткування, все знаходиться в робочому стані.

В фізіотерапевтичному кабінеті проводиться  лікування ортопедичної, неврологічної патології, залишкових явищь ГРВІ, отитів.

За  2020/2021  н. р. проведено фізіопроцедур:

Найменування

Кількість

Кількість процедур

Загальна кількість одиниць

Ампліпульс 4

3

30

120

УВЧ 30 (+Ранет,+Ромашка)

5

24

60

КУФ

49

490

735

Інгаляція

5

25

62,5

Парафін та озокерит

1

10

25

ЛОР

6

18

45

Електросон

18

134

670

Магніт (маг-3)

1

10

20

Електрофорез

5

41

103

Усього:

93

782

1840

 

Спелеотерапія та синглетно-кисневі коктейлі

 

Кількість відвідувань соляної кімнати та виданих порцій СКК

за I – півріччя 2020/2021 н. р.:

вересень

жовтень

листопад

грудень

Усього

Сонечко

236

236

Перлинка

111

118

229

Світлячок

79

17

96

Ромашка

97

96

193

Вербичка

156

156

Журавлик

96

142

238

Калинка

59

76

135

Струмочок

134

89

223

Метелик

121

121

Усього:

363

490

668

106

1627

 

Кількість відвідувань соляної кімнати та виданих порцій СКК

за II – півріччя 2020/2021 н. р.:

Січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

Усього

Перлинка

    188

102

114

404

Ромашка

156

113

269

Сонечко

189

159

177

525

Світлячок

87

58

82

227

Вербичка

217

214

431

Журавлик

177

173

350

Калинка

146

154

300

Струмочок

36

92

128

Метелик

102

141

243

Усього:

562

790

366

611

638

2877

Загальна кількість відвідувань соляної кімнати та виданих СКК в 2020/2021 н.р. становить – 4504.

 

Масажний кабінет

За 2020/2021 н. р. проведено процедур масажу:

Кількість дітей

Кількість процедур на одну дитину

Загальна кількість одиниць

ЧХД за призначенням педіатру

12

154

462

Неврологічна патологія

47

524

1572

За призначенням психіатра

6

79

197,5

Ортопедична патологія

31

385

770

Оздоровчий масаж

25

310

930

Усього:

121

1452

3931,5

Масажний кабінет має все необхідне устаткування для проведення процедур масажу. Процедури проводилися за призначенням лікаря (ортопеда, невролога, психіатра, педіатра).

 

 

Санітарно-просвітницька робота

        У закладі постійно проводилася санітарно-просвітницька робота з батьками  та працівниками закладу у вигляді  бесід та консультацій. На даний момент, у зв’язку з ускладненою епідемічною ситуацією, пріоритет  надається  дистанційним формам проведення санітарно-просвітницької роботи з батьками вихованців.

За 2020/2021 н. р. санітарно-просвітницька робота з батьками вихованців та працівниками закладу включала в себе 43 бесіди на теми профілактики інфекційних захворювань, захворювань ШКТ, профілактики дитячого травматизму, кишкових інфекцій, профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19) та важливість раціонального харчування вдома.

         Було проведено  лекторії та семінари-практикуми з педагогічними працівниками за темами:

- до медична допомога дітям у разі травмування;

- санітарно-гігієнічний режим у дошкільному закладі;

- профілактика інфекційних захворювань;

- комплексна робота з оздоровлення дітей у закладі;

- організація харчування дітей;

- дотримання протиепідемічних заходів;

- особиста гігієна працівників дошкільного закладу.

Також   були проведені  консультації та бесіди з працівниками харчоблоку на теми:

- впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР);

- особиста гігієна працівників харчоблоку;

- дотримання санітарно-гігієнічних норм у приміщеннях харчоблоку;

- технологія приготування та зберігання продуктів харчування;

- генеральне та поточне прибирання харчоблоку.

   Упродовж навчального року проводилася санітарно-просвітницька робота  з батьками вихованців у дистанційній формі за такими темами:

- профілактика ГРВІ восени;

- як убезпечити дитину вдома;

- попередження інфекційних захворювань;

- профілактика дитячого травматизму на новорічні свята;

  - обережно, ожеледь;

  - дитяче харчування навесні;

  - виховання правильної постави та попередження плоскостопості;

  - профілактика коронавірусної хвороби.

Була підготовлена інформація для інформаційного стенду з тем:

- профілактика коронавірусної хвороби (COVID – 19);

- правила  гігієнічної обробки рук;

  - профілактика отруєння ягодами та грибами.

У жовтні було проведено  гігієнічне навчання з дітьми «Про здоров’я треба знати, про здоров’я варто дбати».

Робота в закладі велася планово, цілеспрямовано на виховання гармонійно розвинутої здорової дитини. Реабілітаційно-відновлювальне лікування направлене на набуття навичок самообслуговування, покращення ходи, підвищення загального імунітету та профілактики захворюваності.

Дотримання вимог нормативно-правових документів щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому

 

У закладі постійно проводились заходи з пропаганди психолого- педагогічних знань щодо соціального захисту дітей. На початок навчального року на батьківських зборах практичний психолог доповідала батькам про систему соціального захисту створену в закладі. Було доведено до відома працівників та батьків алгоритм дій в разі виникнення ситуації, пов’язаної з насильством в сім’ї. Ознайомлено педагогів про неухильне виконання ст.54, ст.56 Закону України «Про освіту» щодо недопущення до педагогічної діяльності працівників, які за своїм моральними якостями не можуть виконувати виховні функції та обов’язки педпрацівників, захищати дітей від будь-яких форм фізичного або психічного насильства.

На стенді для батьків постійно оновлювалась актуальна інформація: було представлено алгоритм діяльності з переліком організацій куди можна звернутися з приводу насильства в сім’ї. Випущено «Інформаційний листок про Конвенцію та права дитини». Практичним психологом та педагогами закладу підготовлено та проведено ряд консультацій для педагогів та батьків.

На сайті закладу організована сторінка «Протидія боулінгу», де батьки мають змогу ознайомитись з Положенням про булінг в закладі, Порядком подання та розгляду заяв протидії булінгу, Планом роботи протидії булінгу та консультаціями з даної теми.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що в закладі робота з соціального захисту вихованців проводиться планово, в системі і виконується на належному рівні.

ІІ. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду

 

Створення умов для здійснення освітнього процесу за програмами, затвердженими в установленому порядку

 

Освітній процес в закладі будувався на відповідному програмно-методичному забезпеченні та представляв єдиний комплекс освітніх компонентів для досягнення вихованцями результатів навчання (набуття компетентностей), визначених Базовим компонентом дошкільної освіти, чинними освітніми комплексними програмами, парціальними та варіативними, рекомендованими Міністерством освіти і науки України, наказом МОН України «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності» від 20.04.2015 №446.

Згідно з рішенням педагогічної ради закладу (протокол №1 від 31.08.2020 року) освітній процес у закладі здійснюється за наступними програмами: «Дитина»; «Віконечко»; Корекційна робота з дітьми раннього віку із затримкою мовленнєвого розвитку (ЗМР): збірка практичних матеріалів  творчої групи вчителів-логопедів; програмно-методичними комплексами: Ю.В.Рібцун «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку із ЗНМ»; Л.І.Трофименко «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення»; Л.І. Трофименко «Корекційне навчання з розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення».

З огляду на основні пріоритети дошкільної освіти в Україні та вимоги сучасності освітній процес у закладі спрямовано на забезпечення рівного доступу до дошкільної освіти всіх дітей раннього та дошкільного віку з особливими освітніми потребами; на збагачення виховних традицій українського суспільства сучасними досягненнями та прогресивними світовими тенденціями у сфері освіти.

Цілісний підхід до формування дитячої особистості, відповідних компетентностей, підготовку її до органічного, безболісного входження до соціуму, природного і предметного довкілля скеровував педагогів на забезпечення реальної наступності та безперервності між дошкільною та початковою ланками, інтеграції родинного і суспільного виховання.

Імідж закладу постійно підтримується інноваційною діяльністю, якісною і результативною роботою педагогів закладу. Так упродовж 2020/2021 навчального року наш заклад прийняв участь у міських заходах: «Крок до зірок» де зайняли ІІ місце за номінацію «співи»; фестивалі «Літературні намистинки», на якому отримали диплом переможця конкурсу; в конкурсі «Світ очима дітей», «Крок до Олімпу».

Варто зазначити, що нагальним питанням сьогодення є оптимізація роботи щодо оволодіння українською мовою як державною, вільного спілкування українською мовою здобувачами освіти. Саме тому в закладі було створено відповідне україномовне середовище, з метою залучення дітей до використання української мови як державної засобами українських народних казок. Робота педагогів була направлена на всебічний розвиток дитини, розвиток творчого потенціалу, креативності, формування мовленнєвої компетенції у дошкільників, створення умов для повноцінного оволодіння та спілкування дітей з однолітками та дорослими українською мовою засобами театралізованої ігрової діяльності.

Діти в повній мірі реалізували свій мовленнєвий та творчий потенціал під час драматизації казок за планом роботи на начальний рік та літній оздоровчій період під час реалізації діяльності білінгвистичного табору «Summer kids fest».

Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі

Відповідно інструктивно-методичних рекомендацій МОН «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році» від 30 липня 2020 р. №1/9-411, реалізовуючи завдання діючих програм, зміст (інваріантної та варіативної) складової Базового компоненту дошкільної освіти, педагоги в своїй діяльності використовували різноманітні форми організації дітей: спеціально організовану освітню діяльність (заняття, дослідницько-експериментальну діяльність, корекційні заняття, індивідуальну роботу, спостереження, свята та розваги тощо), самостійну діяльність дітей (художню, рухову, ігрову, театралізовану тощо). Здійснюючи диференційований підхід, педагоги використовували достатню кількість дидактичного та стимулюючого матеріалу (картини, таблиці, розвивальні ігри, картки) у відповідності до Державних санітарних норм і правил.

Форми організації освітнього процесу будувалися згідно з методичними рекомендаціями до програми «Дитина», корекційних програмно-методичних комплексів.    

У розкладі занять, відповідно до інваріантної частини програми, передбачено групові заняття, необхідні для нормального функціонування в довкіллі та забезпечення гармонійного розвитку вихованців.

Враховуючи корекційну спрямованість в освітній роботі закладу при розподілі навчального навантаження на тиждень перевага надається мовленнєвим логопедичним або дефектологічним заняттям в залежності від вад розвитку дитини. Деякі заняття вихователів «Дитина у природньому довкіллі», «Мовлення дитини», «Літературна скринька», «Дитина в соціумі», «Театральна мозаїка» перенесені у повсякденну діяльність дітей і проводяться на прогулянці. Соціально-психологічний супровід здійснюється у підгрупах в організованій діяльності у другій половині дня та індивідуально у повсякденній діяльності вихованців, відповідно до потреб кожної дитини. Робота фізкультурно-оздоровчого центру «ЛФК» проходить у другій половині дня в залежності від групи здоров’я дітей та корекційного впливу на вади розвитку.

З метою досягнення дитиною-випускником ступеня компетентності, необхідного для її нормального функціонування в довкіллі та забезпечення гармонійного розвитку, в освітній процес включені види освітньої діяльності: формування шкільної зрілості дітей старшого дошкільного віку, різні форми корекційної та лікувально-профілактичної роботи, соціально-психологічна підтримка.

З метою вивчення запитів і очікувань батьків щодо надання дітям освітніх послуг, готовності їх до взаємодії із закладом у вирішенні завдань розвитку, виховання і навчання дітей,  труднощів, які виникають у  родинному вихованні, у забезпеченні індивідуальної траєкторії розвитку дитячої особистості, проводяться усні/письмові опитування, обговорення актуальних питань в індивідуальних і колективних бесідах. Зібрана інформація враховується при плануванні варіативної роботи закладу та груп.

Тричі на рік (вересень, січень, травень) вчителями-логопедами/дефектологами, вихователями, інструктором з фізичного виховання, музичними керівниками здійснено моніторинг результативності засвоєння вихованцями діючої програми, програм для роботи з дітьми, які мають особливі освітні потреби та корекційних програмно-методичних комплексів.

Організована освітня діяльність у закладі планувалася та проводилася відповідно до програмових завдань з урахуванням умов розвивального предметного, природного, соціального середовища і потреб, інтересів, здібностей дітей, визначалася з урахуванням потреб сьогодення у посиленні складових соціально-морального, національно-патріотичного, емоційно-ціннісного розвитку дітей, покращення їхнього фізичного, психічного здоров`я упродовж дошкільного дитинства. Основними її формами стали: заняття різних видів; корекційна та індивідуальна робота у ІІ половині дня та у повсякденні; організована ігрова діяльність та самостійні ігри у повсякденному житті; спостереження, пошукові ситуації; робота Центру розвитку дитини.

 

Забезпечення дотримання вимог до розпорядку дня та навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей

Освітня робота з дошкільниками проводилася фронтально, підгрупами та індивідуально, залежно від змісту, завдань, складності. Колективна та групова діяльність здійснювалась на заняттях, які мали визначений час, місце, обладнання. Заняття проводилися, починаючи з 3-го року життя, з поступовим нарощуванням їх кількості та тривалості.

Заняття у закладі починаються о 9 годині ранку і їх тривалість становить:

у першій молодшій групі – 8-10 хв.;

у другій молодшій групі - 15 хв.;

у середній групі - 20 хв.;

у старшій групі - 25 хв.

На початку року здійснено розподіл дітей на підгрупи (з першою підгрупою працював вчитель-логопед/дефектолог, з другою підгрупою працювали: вихователь та/або практичний психолог).

Мовленнєві заняття проводилися в усіх вікових групах 5 разів на тиждень.

Максимальна кількість занять у першій половині дня ясельній, молодшій та середній групах не перевищувала двох, у старшій – трьох організованих навчальних занять. У середині та наприкінці занять, що потребували високого інтелектуального напруження чи статичної пози дітей, проводилися фізкультурні хвилинки. Тривалість перерв між заняттями, у зв’язку із адаптивним карантином, становила не менше 15 хвилин. Щодня проводилося лише одне інтегроване заняття.

Вчителі-дефектологи та вчителі-логопеди корекційні заняття (підгрупові, індивідуальні) з дітьми проводили у ранкові години. У другій половині дня вихователі всіх дошкільних груп здійснювали корекційну роботу за завданнями вчителів-дефектологів та вчителів-логопедів, проводилися заняття практичного психолога, гурткова робота.

Заняття «Музичний калейдоскоп» проводилися у всіх вікових групах двічі на тиждень.

Забезпечення охорони та зміцнення здоров’я дітей реалізувалися через проведення: занять фізичною культурою; ранкової гімнастики; рухливих ігор та ігор спортивного характеру; загартування; фізкультурних хвилинок під час занять, фізкультурних пауз між заняттями; фізкультурних комплексів під час денної прогулянки, свят, розваг, Днів здоров'я.

Фізкультурні заняття проводилися три рази на тиждень. Форма та місце проведення визначалася вихователем-методистом та інструктором з фізичного виховання залежно від поставленої мети, сезону, погодних умов та інших факторів. Визначаючи обсяг рухової активності дітей, враховувався стан їхнього здоров’я та психофізіологічні особливості.

Тривалість занять для дітей у віці від 2 до 3 років – 15 хвилин; від 3 до 4 років – 20-25 хвилин; від 5 до 6 (7) років – 25-30 хвилин.

Художня праця планувалася індивідуально та підгрупами в години, відведені для ігор, після сну, на прогулянці (в літній період).

Господарсько-побутова праця, праця в природі, художня праця плануються один раз на тиждень. Різні види розваг планувалися один раз на тиждень для вікової категорії дітей в останній день тижня.

У Центрі розвитку дитини закладу працював міні-садок «Теремок»: адаптаційна група для дітей раннього віку та дітей дошкільного віку, що не відвідують заклад дошкільної освіти.

За результатами спостережень освітнього процесу слід відзначити, що у групах переважала суб’єкт-суб’єктне спілкування між дітьми та педагогами. Під час організації освітнього та корекційного процесу, педагогами створювались мотивація та ігровий сюжет, що сприяло прояву інтересу, зацікавленості та бажання дітей приймати участь в практичній діяльності, проявляти самостійність та ініціативність.

Корекційна освіта дітей з особливими потребами та мовними порушеннями здійснювалася у логопедичних та дефектологічній групах закладу на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей пізнавальної діяльності таких дітей та диференційованим підходом до здобувачів освіти.

 

Здійснення внутрішнього моніторингу стану і результатів освітньої діяльності по набуттю дитиною різних компетентностей відповідно до освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної освіти

 

Ключовим етапом моніторингу якості сформованих знань дітей є виявлення сформованих компетентностей відповідно до Базового компоненту. На сьогодні показником ефективності реалізації завдань БКДО є його наступність зі стандартами нової української школи (далі НУШ).

Середній показник по закладу під час проведення моніторингу щодо сформованих знань, умінь, навичок за освітніми лініями показує що якість освітньої роботи педколективу з дітьми груп ЗМР та ЗНМ: вересень – 22%; травень – 73%; середній рівень засвоєння знань групи ЗПР вересень – 4%; травень – 34%.                

Слід зазначити, що найвищі показники продемонстрували вихованці груп дітей середнього і старшого дошкільного віку, що свідчить про фахову майстерність педагогів цих груп.

Визначення рівня засвоєння вихованцями змісту освіти за освітнім напрямом «Особистість дитини» передбачала вимірювання показників щодо формування позитивного образу «Я», створення бази особистісної культури дитини, її активної життєдіяльності; виховання в дитини позитивного ставлення до своєї зовнішності, формування основних фізичних якостей, рухових умінь, культурно-гігієнічних, оздоровчих навичок та навичок безпечної життєдіяльності. На кінець навчального року середній показник складає – 65%.

Зміст освітнього напряму «Дитина у природному довкіллі» включає у себе формування у дітей уявлення про природу планети Земля та Всесвіт, розвиток емоційно-ціннісного та відповідального екологічного ставлення до природного довкілля; природничу освіченість щодо наявності уявлень дитини про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв’язки у природному довкіллі та взаємозв’язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи. На кінець навчального року середній показник складає – 66%.

Оцінка рівня засвоєння вихованцями змісту освіти за освітнім напрямом «Дитина в соціумі», передбачала формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, готовності співпереживати та співчувати іншим; долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. На кінець навчального року середній показник складає – 72%.

Оцінювання за освітнім напрямом «Дитина у світі культури» ґрунтувалось на засадах формування почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до змісту предметного світу та світу мистецтва, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, технологічних та художньо-продуктивних навичок, самостійності, культури та безпеки праці. На кінець навчального року середній показник складає – 77%.

Вимірювання результатів діяльності за освітнім напрямом «Дитина в сенсорно-пізнавальному світі» визначалось у рівні сформованості доступних для дитини уявлень, еталонів, які відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об’єктів навколишнього світу; спрямованих на інтеграцію змісту дошкільної освіти, формування у дітей пошуково-дослідницьких умінь, елементарних математичних уявлень, цілісної картини світу, компетентної поведінки в різних життєвих ситуаціях. На кінець навчального року середній показник складає – 70%.

Оцінювання результатів діяльності за освітнім напрямом «Мовлення дитини» передбачала засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях; залучення дітей до оволодіння українською мовою як державною на рівні вільного спілкування з іншими дітьми і дорослими, виховання інтересу та позитивного ставлення до української мови. На кінець навчального року середній показник складає – 55%.

Освітній напрям «Гра дитини» визначав формування у дітей умінь і навичок, які направлені на розвиток творчих здібностей, самостійності, ініціативності, організованості в ігровій діяльності та формування у вихованців стійкого інтересу до пізнання довкілля й реалізації себе в ньому. На кінець навчального року середній показник складає – 74%.

Узагальнені показники засвідчують позитивну динаміку збільшення відсотка засвоєння програмового матеріалу за усіма освітніми напрямами базового компонента дошкільної освіти. Показники виконання програми у травні збільшилися на 51% відносно показників вересня в групах ЗНМ та ЗМР,  в групі із ЗПР на 30%.

Фізкультурно-оздоровча робота в закладі є актуальною. На заняттях з фізичної культури діти закріпляють базові рухові навички, вдосконалюють свій руховий досвід. Відповідні узагальнені показники свідчать про системну роботу з розвитку фізичного потенціалу у дітей.

Показники рівня засвоєння програми відповідають 71%, що на 11% збільшено від показника станом на вересень 2020 року. Наразі показник є таким, як середній.

У наступному 2021/2022 навчальному році планується продовження роботи щодо використання інноваційних форм фізичної рухової активності, які будуть спрямовані на розвиток рухового інтелекту, навичок особистісного фізичного розвитку, використання ігрових рухових завдань, які в свою чергу покращать показники моніторингових досліджень з фізичного розвитку.

Реалізуючи освітній напрямок БКДО «Дитина у світі культури», протягом року в закладі проходили музичні заняття, де формувались уявлення про вокальну та інструментальну музику, основні музичні жанри (пісня, марш, танець); розвивались навички оволодіння елементарною технікою виконання хороводів, танців, музичних ігор, рухів.

Станом на травень показники засвоєння програми відповідають 77%, що складає рівень, як достатній, задовільний.

Корекційна освіта. Робота вчителів-логопедів/дефектолога

Якісна дошкільна освіта в закладі компенсуючого типу є синонімом корекційної освіти – освіти, яка передбачає участь в освітньому процесі усіх дітей і створює для цього відповідні можливості. Наш заклад базується на демократичних цінностях та повазі до основних прав людини і створює умови для максимальної участі в освітньому процесі усіх дітей, у тому числі й дітей з особливими освітніми потребами.

Досвід перебування дітей з ООП у закладі – наголос на соціально-емоційному розвитку, дають можливість дітям навчатися емпатії, рівності, толерантності, багатоманітності, набувати знань щодо своїх прав.

Доцільністю вибору змісту, форм та методів корекційно-розвиткового процесу, орієнтуванню його на індивідуальні потреби розвитку кожного вихованця визначаються показники результативності корекційно-розвиткової роботи педагогів закладу. Результативність освітньої та корекційно-розвиткової роботи досягається завдяки пошуку та впровадженню сучасних методик та технологій, високому рівню професіоналізму педагогів та фахівців, доцільному регулюванню взаємодії всіх суб'єктів освітнього процесу.

 

Результативність корекційно-розвиткової роботи вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів  за  2020/2021 н.р.

 

1.Кількість дітей, які отримали корекційну допомогу в дошкільному  закладі:

Початок року

Кінець року

153

146

2. Діагнози:

Мовленнєві вади

ЗПР

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

137

132

16

14

90%

90%

10%

10%

3. Кількість дітей з мовленнєвими вадами       

Ранній вік

Молодший вік

Середній вік

Старший вік

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

32

33

36

33

36

35

33

31

24%

25%

26%

25%

26%

27%

24%

23%

4.Розподіл за нозологіями:

ЗНМ

ЗМР

ЗПМР

ФФНМ

Дислалія

Норма

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

102

103

30

4

5

1

-

2

-

1

-

21

74%

78%

22%

3%

4%

0.7%

-

1.6%

-

0.7%

-

16%

5. Кількість дітей з уповільненим темпом формування пізнавальної сфери:

Ранній вік

Молодший вік

Середній вік

Старший вік

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

-

-

5

4

5

7

6

3

-

-

31%

29%

31%

50%

38%

21%

6.Розподіл за нозологіями:

ЗПР

ЗНМ

Дислалія

Норма

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

Початок року

Кінець року

16

12

-

-

-

1

-

1

100%

86%

-

-

-

7%

-

7%

7.Залишились на повторний курс навчання:

Ранній вік

Молодший вік

Середній вік

Старший вік

-

-

-

7

8.Кількість дітей випускних груп : 34 дитини

9.Результативність корекційного впливу:

З виправленим мовленням

Зі значним покращенням

Без покращень мовлення

22

12

-

65%

35%

7%

10.Рекомендовано направити: 27 дітей

В масову школу

В масову групу дитсадка

Клас ІПК

Індивідуальне навчання

група

ЗНМ

Школу глухих

група ЗПР

27

-

-

-

-

-

-

100%

-

-

-

-

-

-

11.Під контроль шкільного логопеда: 5 дітей – 18% – з них:

-       з мовленнєвими вадами: 5 дітей;

-       з  уповільненим  темпом  формування  пізнавальної  сфери: 0 дітей

 

№ з/п

Прізвище, ім’я дитини

Діагноз

Школа

(логопедичний супровід)

1.

Кузнєцов Назар

ЗНМ ІІІ р.

ЗЗСО №51

2.

Лазорькіна Ольга

Дислалія

Гімназія №1

3.

Будько Дмитро

ФФНМ

ЗЗСО №51

4.

Кавва Марк

ФФНМ

Гімназія №1

5.

Скрипченко Кира

Дислалія

ЗЗСО №51

 

Кількість дітей за нозологіями на початок року: 137 дітей

-       ЗМР – 30 дітей –  22%

-       ЗНМ – 102 дитини –  74%

-       ЗПМР – 5 дітей – 4%

Кількість дітей з уповільненим темпом формування пізнавальної сфери на початок року: 16 дітей – 10 %

-       молодшого дошкільного віку – 5 дітей – 31%;

-       середнього дошкільного віку – 5 дітей – 31%;

-       старшого дошкільного віку – 6 дітей – 38%;

Кількість дітей з мовленнєвими вадами на кінець року: 132 дитини

-       раннього віку – 33 дитини 25%;

-       молодшого дошкільного віку – 33 дитини –  25%;

-       середнього дошкільного віку – 35 дітей –  27%;

-       старшого дошкільного віку – 31 дитини 23%

Кількість дітей за нозологіями на кінець року: 132 дитини

-       ЗНМ – 103 дитини – 78%

-       ЗМР – 4 дитини – 3 %

-       ЗПМР – 1 дитина – 0,7%

-       ФФНМ – 2 дитини – 1.6%

-       Дислалія – 1 дитина – 0,7%

-       Норма – 21 дитина – 16%

Кількість дітей з уповільненим темпом формування пізнавальної сфери на кінець року: 14 дітей

-       молодшого дошкільного віку – 4 дітей – 29%;

-       середнього дошкільного віку – 7 дітей – 50%;

-       старшого дошкільного віку – 3 дітей – 21%;

Кількість дітей випускних груп: 34 дитини

-       група для дітей із ЗПР – 3 дитини 9%

-       група для дітей із ЗНМ – 31 дитина 91%

Результативність корекційного впливу випускних груп: 34 дитини

-       з виправленим мовленням – 22 дитини 65%;

-       зі значним покращенням – 12 дітей35%

Рекомендовано направити випускників: 27 дітей. В масову школу – 27 дітей 100%;

Під контроль шкільного логопеда: 5 дітей 18% (з мовленнєвими вадами)

         Згідно програмам, програмно-методичним комплексам, методичним рекомендаціям вчителі-логопеди та вчитель-дефектолог проводили під- групову роботу, яка була спрямована на:

-     ранній вік із ЗМР – формування лексичної сторони мовлення, формування граматичної сторони мовлення, формування фонетико-фонематичної сторони мовлення, розвиток мовлення;

-     молодший дошкільний вік із ЗНМ – формування лексичної сторони мовлення, формування граматичної сторони мовлення, формування фонетико-фонематичної сторони мовлення, формування зв’язного мовлення;

-     середній дошкільний вік із ЗНМ – формування лексичної сторони мовлення, формування граматичної сторони мовлення, формування фонетико-фонематичної сторони мовлення, формування зв’язного мовлення;

-     старший дошкільний вік із ЗНМ – формування лексичної сторони мовлення, формування граматичної сторони мовлення, формування фонетико-фонематичної сторони мовлення, формування зв’язного мовлення, навчання грамоти;

-     дошкільний вік із ЗПР – ознайомлення з оточуючим, розвиток мовлення,  формування елементарних математичних уявлень, формування фонетико-фонематичної сторони мовлення, навчання грамоти (старший дошкільний вік)

Індивідуальна робота була спрямована  на:

-     розвиток дрібної та загальної моторики;

-     формування фізіологічного та мовленнєвого дихання;

-     розвиток артикуляційної моторики та формування правильної звуковимови;

-     розвиток просодичної сторони мовлення;

-     розвиток всіх психічних процесів;

-     на закріплення вмінь та навичок з формування усіх сторін мовлення (лексико-граматичної, фонетико-фонематичної, зв’язного мовлення) здобутих під час підгрупової роботи.

         За результатами моніторингу, проведеному на початок та кінець навчального року, було виявлено значне покращення показників загального рівня стану мовленнєвого розвитку дітей із ЗНМ у всіх вікових групах:

-     ранній вік – низький рівень – 31% (зменшився на 69%); з’явився показник низько-середнього рівня – 35%; з’явився показник середнього рівня – 34%;

-     молодший вік – низький рівень – 26% (зменшився на 71%); низько-середній рівень – 46% (збільшився на 43%); з’явився показник середнього рівня – 27%;

-     середній вік – низький рівень – 19% (зменшився на 56%); середній рівень – 81% (збільшився на 56%);

-     старший вік – низький рівень відсутній; середній рівень – 25% (збільшився на 6%); з’явився показник достатнього рівня – 71%; з’явився показник високого рівня – 4%;

             За результатами моніторингу, проведеному на початок та кінець навчального року, було виявлено значне покращення показників загального рівня стану розвитку  дітей дошкільного віку із ЗПР:

-     молодший вік – низький рівень – 100%;

-     середній вік – низький рівень – 68% (зменшився на 32%); з’явився показник середнього рівня – 32%;

-     старший вік – низький рівень відсутній; з’явився показник середнього рівня – 40%); з’явився показник достатнього рівня – 47%.

Діагностика мовленнєвих порушень здійснювалась з урахуванням особливостей формування мовленнєвої функції у дітей дошкільного віку із ЗНМ, психологічних механізмів порушень, структурних складових мовленнєвої діяльності та закономірностей їх компенсації. Вчителі-логопеди спирались на методичні рекомендації щодо до діагностування дітей, розроблені Трофименко Л.І. За цією методикою діагностування, обстеження на початок  та кінець навчального року було спрямоване на:

  1. виявлення особливостей розвитку лексичної сторони мовлення:

-     вивчення стану сформованості лексичного значення слова (розуміння контекстуально зумовленого значення слова; перенос засвоєного значення на нові аналогічні ситуації; уміння добирати синоніми, антоніми; розуміння багатозначності слова);

-     вивчення особливостей системи морфологічного словотворення (розуміння твірного та похідного слів і їх порівняння за значенням; уміння практично оперувати словотворчими морфемами у процесі словотворення (за аналогією і самостійно); виділення на практичному рівні спільної морфеми (префікса, суфікса) у ряді слів (морфологічний аналіз);

-     вивчення характеру встановлюваних дитиною смислових зв’язків між словами;

  1. дослідження особливостей розвитку граматичної сторони мовлення:

-     вивчення стану сформованості системи морфологічної словозміни (засвоєння системи значень граматичних морфем і способів їх мовного позначення, які відображають різні граматичні категорії (число, рід, відмінок, відмінювання, вид, час тощо), їх використання у процесі розуміння і породження висловлювання. Для іменників і прикметників: відмінкові, числові, родові зміни, для дієслів: категорії числа, роду, виду);

-     вивчення особливостей синтаксичної сторони мовленн (засвоєння дітьми синтаксичного значення слова у реченні, розуміння логіко-граматичних конструкцій);

  1. вивчення особливостей розвитку фонетико-фонематичної сторони

мовлення:

-     виявлення стану звуковимови та звукової структури слова;

-     виявлення стану сформованості фонематичних процесів: сприймання, уявлення, аналізу.

  1. дослідження особливостей розвитку зв’язного мовлення:

-     вивчення рівня розвитку граматично правильної побудови власного висловлювання (уміння самостійно складати речення за окремими сюжетними картинками, за їх серією; уміння об’єднувати речення в невелику розповідь)

         Для отримання об’єктивних даних про рівень розвитку сформованості показників мовлення дітей вчителі-логопеди застосовували різні методи, а саме:

-       педагогічне та логопедичне обстеження дітей з урахуванням психологічних та вікових особливостей їхнього розвитку;

-       спостереження за дітьми у процесі ігрової та навчальної діяльності;

-       бесіди з педагогами (вихователями, психологом) та батьками.

          У зв’язку з тим, що у дітей із загальним недорозвитком мовлення (особливо у молодшому дошкільному віці) паралельно відбувається значне відставання у розвитку як мовленнєвої, так і моторної функції, вчителі-логопеди використовували комплексний диференційований підхід у виявленні відхилень у розвитку дітей. Багаторівневе логопедичне обстеження передбачало вивчення характеру відхилень у функціонуванні процесів і операцій,  що обумовлюють виникнення та розвиток порушень мовленнєвої діяльності, а також сукупність мовленнєвих і не мовленнєвих симптомів, адже мовлення дитини розвивається тільки паралельно з фізичним та розумовим розвитком. Діти обстежувались за методикою діагностики, розробленою Ю.В.Рібцун, згідно виробленим нормативним критеріям та показникам розвитку моторної функції дітей для певного вікового періоду.

         Обстеження моторної функції дошкільників відбувалося в процесі спостережень під час режимних моментів, прогулянок, самостійної ігрової діяльності дітей, проведення рухливих ігор та вправ і включало вивчення стану загальної, мімічної, ручної, пальчикової та артикуляційної моторики.

У зв’язку з тим, що у закладі корекційну допомогу отримували діти не лише  із ЗНМ, ЗМР, ЗПР, ЗПМР а й з більш тяжкими порушеннями психофізичного та мовленнєвого розвитку, вчитель-дефектолог використовувала додаткові комплексні діагностики та методичні рекомендації щодо корекції цих складних порушень розвитку. А саме, для діагностування дітей (Коновалова А., Нечай Т., Самохіна А., Луцишина Я., Перетятого К., Комісаров К., Панчиної С., Філіпова Н. ) з розладами спектру аутизму були використані такі методики:

-       методика Равена (оцінювання невербального інтелекту);

-       методика Векслера, адаптована для дітей А.К.Панасюком, А.Ю.Панасюком (для визначення рівня інтелекту);

-       методика Керна-Йерасека (діагностика багатьох сторін розвитку дитини);

-       методика «Кубики Каоса» (дослідження конструктивної діяльності дітей);

-       методика Еббінгауза (діагностика рівня розвитку мовлення, продуктивної асоціації).

Упродовж навчального року з дітьми з розладами спектру аутизму спеціалісти планували та здійснювали індивідуальну корекційно-розвиткову роботу спираючись на  методичні рекомендації згідно комплексної програми розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт», розробленої з урахуванням сучасних тенденцій щодо інклюзивної освіти дітей з особливими потребами, а також – новітніх підходів до навчання та розвитку дітей з розладами аутичного спектра, затвердженою Міністерством освіти і науки України, інститутом спеціальної педагогіки НАПН України.

Особливу увагу під час здійснення корекційно-розвиткової роботи з дітьми з розладами спектру аутизму, вчитель-дефектолог приділяла створенню умов, підбору методів, форм та способів подання навчального матеріалу, зважаючи на унікальність психічної організації таких дітей.

Враховуючи  те, що освітня  робота в ЗДО компенсуючого типу здійснюється за спеціально корекційно-розвитковою програмою, вчителями-логопедами та вчителями-дефектологами протягом всього навчального року підтримувався тісний зв'язок роботи з батьками вихованців.

У зв’язку з карантинними обмеженнями консультативна робота з батьками проводилась дистанційно, за допомогою соціальних мереж, а саме:

-       приватних груп у Фейсбуці;

-       платформ для конференцій ZOOM;

-       електронної пошти;

-       батьківських груп у Вайбері.

Індивідуальні форми роботи здійснювалися шляхом дистанційного спілкування з батьками однієї дитини: виконання батьками завдань за зошитами індивідуальної роботи з дітьми, проведення бесід, консультацій для батьків, перегляд батьками індивідуальних занять учителя-логопеда, вчителя-дефектолога.

Упродовж навчального року на базі закладу дошкільної освіти дистанційно (за допомогою соціальних мереж) працювала школа для батьків «Подаруй радість». Вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи разом з іншими фахівцями закладу ознайомлювали батьків із питаннями педагогіки, психології, законодавства України, сприяли гуманізації взаємовідносин «педагоги-батьки», пропагували педагогічні знання для підвищення педагогічної грамотності, допомагали батькам оволодіти системою умінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома. Спеціалістами були надані консультації, практичні рекомендації, проведені майстер-класи:

 

Заходи щодо охоплення навчанням дітей 5-ти річного віку

На виконання Закону України «Про дошкільну освіту», листа МОН України №1/9-419 від 02.07.2019 «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році» в закладі на упродовж 2020/2021 року функціонувало: 1 різновікова група для дітей з затримкою психічного розвитку (далі – ЗПР) всього 17 дітей, з них 2 дитини 7-річного віку ідуть до школи та 27 дітей із загальним недорозвитком мовлення (далі – ЗНМ). Усього 01 вересня 2021 року до школи підуть  27 дітей. Хочеться відмітити роботу педагогічного складу старших груп «Калинка» та «Перлинка» за сумлінне відношення по підготовці дітей до школи, моніторинг та опитування дітей старшого дошкільного віку показали гарну підготовленість їх до школи. Майбутні школярі групи засвоїли програму.

Обстеження практичного психолога закладу, в травні 2021 року охопило 27 дітей із ЗНМ.

Метою обстеження було отримання даних про соціальну та психологічну готовність дітей старшого дошкільного віку до навчання у школі.

Моніторинг готовності дітей старшого дошкільного віку проводився за психодіагностичними завданнями для дослідження мотиваційного, розумового, емоційно-вольового та соціального компонентів:

  1. Експрес-діагностика Керна-Йерасика.
  2. Мотивацйна готовність: методика «Навчальна мотивація» (за М.Гінзбургом).
  3. Інтелектуальна (розумова) готовність: методика «Переплутані лінії» (П.Рея); тест «Запам'ятай 10 слів»(О.Лурія варіант тесту З.Істоміної); тест «Картинки»; «Четвертий зайвий»; методика К.Торенса (розвиток уяви).
  4. Емоційно-вольова готовність: «Страхи в будиночках» (тест О.Захарова модифікація М.Панфілової); методика «Графічний диктант».
  5. Соціальна готовність: методика «Який Я?»; методика «Програшна лотерея» (Марія Тереза Бельтман).

Дослідження проходило в ранкові години, всі діти були присутні та почували себе добре. Кожному вихованцю виділявся час 35-40 хвилин.

Стан розвитку мотиваційної готовності старших дошкільників до шкільного навчання показав, що:

-            діти, що керуються навчальним мотивом: «Калинка» - 10 з 15 (70,6%); «Перлинка» - 9 з 12 (71,4%).

-            діти, що керуються ігровим мотивом: «Калинка» - 5 з 15 (29,4%); «Перлинка» - 3 з 12 (28,6%).

-            діти, які не зрозуміли завдання: «Калинка» - 0 з 15 (0%); «Перлинка» - 0 з 12 (0%).

Аналіз результатів дослідження інтелектуальної готовності старших дошкільників показав, що діти добре можуть керувати своєю увагою, вміють переключати її з одного виду діяльності на інший, на достатньому рівні розвинені операції мислення (аналіз, узагальнення, порівняння), утримуюча здатність пам’яті у більшості дітей також на достатньому рівні.

Рівень розвитку інтелектуальної готовності дітей у групах старшого дошкільного віку:

Групи:

«Калинка»

Пам'ять у %

Увага у %

Уява у %

Мислення у %

Високий рівень

66,7

73,3

50

77,8

Середній рівень

33,3

26,7

50

22,2

Низький рівень

0

0

0

0

«Перлинка»

Пам'ять у %

Увага у %

Уява у %

Мислення у %

Високий рівень

58,3

66,7

50

66,7

Середній рівень

41,7

33,3

50

33,3

Низький рівень

0

0

0

0

Аналізуючи результати отриманих даних за тестом для батьків «Сформованість вольових навичок для навчання у школі», визначено, що:

- на високому рівні сформованості вольових навичок у дітей на думку батьків 19 з 27, що складає 70,4%;

- на достатньому рівні – 14,8% (4 з 27 батьків);

- на середньому рівні – 7,4% (2 з 27 батьків);

- на низькому рівні – 7,4% (2 з 27 батьків).

Результати оцінювання емоційного ставлення дітей до майбутнього процесу навчання в школі показали, що діти переважно налаштовані позитивно (61,2% - високий рівень, 30,5% - середній рівень, 8,3% - низький рівень).

Рівень емоційної готовності дітей старшого дошкільного віку до шкільного навчання (55,6% - високий рівень, 33,3% - середній рівень, 11,1% - низький рівень).

При дослідженні соціальної готовності дитини старшого дошкільного віку до шкільного навчання, а саме сформованості моральної поведінки та самооцінки, було виявлено, що високий рівень самооцінки мають – 55,6%, середній рівень – 33,3%, низький рівень – 11,1%.

Якщо у дитини був виявлений високий рівень мотиваційної готовності до школи і середній рівень інтелектуальної готовності, ми дійшли висновку про високий рівень шкільної готовності в цілому, оскільки, як показано багатьма авторами (Л. І. Божович, Н. І. Гуткина, Т.А. Нєжнова, М.Р. Гінзбург та ін.) мотиваційна готовність є визначальною. Якщо у дитини був виявлений середній рівень мотиваційної готовності до школи і високий рівень інтелектуальної готовності, його рівень шкільної готовності оцінювали як середній. У тому випадку, якщо у дитини був низький рівень мотиваційної готовності до школи і середній рівень інтелектуальної готовності, ми робили висновок про низький рівень шкільної готовності. Нарешті, якщо у дитини був низький рівень мотиваційної готовності до школи і високий рівень інтелектуальної готовності, ми дійшли висновку про середній рівень шкільної готовності.

При порівнянні отриманих даних, можна констатувати позитивну динаміку психологічної готовності дітей до навчання у школі. Дані результати можуть свідчити про те, що практичним психологом були адекватно підібрані форми та методи роботи з дітьми, правильно організована робота, надані необхідні рекомендації для вихователів.

Слід зазначити, що після первинної діагностики у 2020/2021н.р. кількість дітей, які були взяті на індивідуальну корекцію склало 22,2% (6 з 27 дітей).

Для того щоб підвищити показники психологічної готовності до навчання у школі, були вироблені рекомендації для вихователів і батьків. Виходячи із результатів обстеження протягом навчальних років у роботі з дітьми старшого дошкільного віку проводились вправи та ігри, які сприяють психомоторному розвитку, розвитку уваги і саморегуляції; вправи та ігри на розвиток словесно-логічного мислення і саморегуляції; вправи на розвиток пам'яті та уваги, крім самих ігор та вправ надано рекомендації щодо їх організації та проведення.

    Під час підготовки дітей із ЗНМ до навчання у школі використовувалася корекційно-розвиткова, навчальна програма роботи з майбутніми першокласниками. В.Д. Дьякова, А.В. Железняк.

З дітьми за необхідністю, а також за запитами вихователів та вчителів-логопедів проводились додаткові індивідуальні заняття щодо готовності до навчання у школі.

Підібрані за результатами діагностики ігри та вправи для дітей старшого віку дозволили поліпшити результати первинної діагностики.

 

Наступність закладу та початкової ланки школи

Важливою складовою у покращенні результатів стала планомірна, організована підготовка до школи через взаємозв’язок всіх учасників єдиного освітньо-корекційного простору.

Сумісно з педагогічним колективом ЗЗСО №55, було розроблено план заходів та укладена угода про співпрацю. Але з причини роботи закладів в умовах карантину було здебільшого організовано віртуальну екскурсію по класам початкової школи «Стежинками першокласників», задля ознайомлення майбутніх першокласників з перспективою подальшого навчання.

Упродовж навчального року проведено: семінар (online)  «Особливості розвитку дітей старшого дошкільного віку»; професійний діалог «Психолог-педагоги» (online): «Психолого-педагогічні основи забезпечення розвиваючого середовища у закладі освіти»; круглий стіл (online) «Створення умов для успішної адаптації дітей у першому класі»; круглий стіл (online) «Узгодження та затвердження плану взаємодії закладу та ЗЗСО №55 на новий навчальний рік».

Організація освітнього процесу на принципах наступності та перспективності забезпечила всебічний гармонійний розвиток самодостатньої, ініціативної, компетентної особистості на перших суміжних ланках системи безперервної освіти.

Створення умов для реалізації варіативної складової Базового компонента дошкільної освіти, для впровадження додаткових організаційних форм освітнього процесу - гуртки, студії, секції (за згодою батьків та з урахуванням індивідуальних особливостей здобувачів дошкільної освіти)

 

На виконання варіативної частини Базового компоненту дошкільної освіти в закладі впродовж 2020/2021 н.р. працювали гуртки, де діти мали змогу додатково отримати пізнавальні навички, які не є обов'язковою умовою знань умінь та навичок дитини дошкільного віку. Гуртки є додатковою організаційною формою освітнього процесу у закладі.

Особливості гурткової роботи – цілеспрямоване використання вільного часу для повноцінного розвитку потенційних можливостей дитини, свобода вибору профільного спрямування, напрямів діяльності та освітньої програми, творчий характер освітнього процесу, який здійснюють на основі додаткових освітніх програм співпраця, співтворчість, індивідуальний підхід у взаєминах дитини, педагога та батьків.

Саме тому, з метою виявлення, підтримки та розвитку природних нахилів та здібностей дітей дошкільного віку, з вересня 2020 року було організовано та впроваджено роботу гуртків:

Художньо-естетичний напрям: «Веселий чобіток» - гурток з хореографії.

Спортивний напрям: «Казкова фізкультура», «Степ-аеробіка». Навчальна програма з позашкільної освіти фізкультурно-спортивного напряму.

Комунікативно-мовленнєвий напрям: гуртки «English club»  та «Happy English».

Зміст діяльності гуртків базувався відповідно розроблених програм, а саме: А.С. Шевчук «Дитяча хореографія»; І.А. Кулікова «Англійська мова для дітей дошкільного віку», програма та  методичні рекомендації; «Граючись вчимося. Англійська мова», програма для дітей старшого дошкільного віку, методичні рекомендації; М.Єфіменко «Казкова фізкультура», програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку; В.О. Глущенко «Степ-аеробіка» навчальна програма з позашкільної освіти фізкультурно-спортивного напряму.

У закладі працювали гуртки на безоплатній основі:

«Веселий чобіток» – гурток з хореографії, керівник Людмила ЛУЦЕНКО. Кількість дітей – 135.

«English club» – гурток з англійської мови, керівник Аліна ЧОЛОВСЬКА. Кількість дітей – 140.

Гуртки на платній основі:

«Казкова фізкультура» – спортивний гурток, керівник Світлана ІВАНОВА. Кількість дітей – 57.

«Степ-аеробіка» – спортивний гурток, керівник Світлана ІВАНОВА. Кількість дітей – 24.

«Світанок» – гурток сучасного танцю, керівник Людмила ЛУЦЕНКО. Кількість дітей – 111.

«Happy English» - гурток діалогічного англійського мовлення, керівник Аліна ЧОЛОВСЬКА. Кількість дітей – 111.

Свою роботу педагоги здійснювали в молодших, середніх і старших групах. Охоплення вихованців гуртковою роботою становить 75%. Це дозволяє вихованцям закладу ставати лауреатами, переможцями і призерами різних творчих проектів.

Керівники гуртків, це творчі, креативні та сучасні педагоги, які надають змогу дітям проявити свій творчий потенціал, здобути певні навички в ігровій невимушеній обстановці.

Успішна соціалізація дітей з особливими освітніми потребами та набуття значущих елементарних навичок постає надзвичайно гостро. Адже річ не лише в тому, що дитині необхідне відчуття комфорту у соціальному середовищі, вона також повинна віднайти своє місце в ньому, з тим, щоб мати можливість повністю розкрити власні можливості, а також бути корисною іншим.

Позитивна динаміка з процесу соціалізації дітей з особливими освітніми потребами та набуття необхідних навичок простежується під час відвідування всіх гуртків.

У червні 2021 року продовжена реалізація білінгвістичного проекту «Summer kids fest» в центрі розвитку дитини закладу. Працювало 6 груп (88 дітей), які мали змогу із самого ранку до вечора вивчати англійську мову. На кожен день було сплановано та затверджено заходи для цікавого проведення дозвілля здобувачів освіти. Протягом дня проходили лінійки, розваги та флешмоби англійською; в кінці кожного тижня діти презентували казки англійською мовою. Це дало їм величезний крок у вивченні англійської мови, адже вони невимушено, граючись засвоїли багато лексичного матеріалу.

 

ІІІ. Фахова діяльність педагогічних працівників закладу

Вжиті заходи щодо забезпечення закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки

Педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом заклад укомплектований згідно з штатним розписом на 85%, на сьогодні існують: 2 вакансії вихователя.

В закладі працює - 83 особи.

У 2020/2021 навчальному році освітній процес забезпечували 32 педагоги. Показники якісного складу педагогів за освітнім, кваліфікаційним рівнями залишаються стабільними.

Аналіз даних, отриманих під час проведення соціально-дидактичного аудиту (рівень кваліфікації, освіта, стаж, вік педагогів), засвідчив, що педагогічний колектив закладу перебуває на достатньому рівні. Вищу освіту мають 26 педагогів, що складає 82%; молодший спеціаліст – 6 педагогів, що складає 18 %. Наразі в цьому році здобувачем вищої освіти є 1 педагог.

14 педагогів мають спеціальну корекційну освіту, що складає 44%. 25  педагогів мають дошкільну освіту, що складає 78%.

Отже кадровий склад педагогічних працівників за кваліфікаційним рівнем складає: 32 особи.

Директор – Марина ВОРОНІНА, освіта повна вища, корекційна, «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «вчитель-методист», «Заслужений працівник освіти України», знак «Василя Сухомлинського». Стаж педагогічної роботи 39 років, на посаді директора – 25 років.

Вихователь-методист – 1 («спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «старший вихователь»).

Вчитель-дефектолог – 1 («спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «вчитель-методист»).

Вчителі-логопеди – 7:

«спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «вчитель-методист» – 1;

«спеціаліст вищої категорії» – 1;

«спеціаліст першої категорії» – 1;

«спеціаліст другої категорії» – 4;

Вихователі – 16:

«спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «вихователь-методист» – 1;

«спеціаліст вищої категорії» – 1;

«спеціаліст першої категорії» – 5;

«спеціаліст другої категорії» – 2;

«спеціаліст» – 7.

Практичний психолог – 1, «спеціаліст першої категорії».

Соціальний педагог – 1, «спеціаліст другої категорії».

Інструктор з фізичного виховання – 1, «спеціаліст другої категорії».

Музичний керівник – 2, спеціалісти.

Керівники гуртків – 1.

Завдання щодо здійснення оздоровчо-профілактичної роботи у закладі здійснює медичний колектив – 5 осіб.

Лікар-педіатр – 1, «спеціаліст вищої категорії».

Сестра медична старша – 1, «спеціаліст першої категорії».

Сестра медична з масажу – 1, «спеціаліст першої категорії».

Сестра медична з спелеопроцедур, фізіотерапевтичного кабінету – 1, «спеціаліст першої категорії».

Сестра медична дієтичного харчування – 1, «спеціаліст».

В цілому, в закладі створено дієвий колектив педагогічних працівників, який дозволяє задовольняти потреби населення у здобутті дошкільної освіти.

Взаємодія з педагогами відбувається на основі особистісно-орієнтованого підходу. За результатами співбесід, діалогів, самоаналізу діяльності педагогів, анкетування за різними напрямами («Моя професійна підготовка», «Самоаналіз самоосвітньої діяльності», визначався потенціал кожного педагога, його можливості, рівень професіоналізму. З урахуванням отриманих результатів було сплановано різні форми роботи з педагогами: групові, колективні, та індивідуальні.

Методична робота з педагогічними кадрами протягом року була побудована на принципах доступності, рівності умов для кожного педагогічного працівника, безперервності їх професійного вдосконалення.

Варто зазначити, що база закладу є тією фаховою перепусткою, яка не тільки формує професійні необхідні компетентності, фаховий розвиток, становлення особистості педагога, як новатора та генератора педагогічних ідей, а ще дає певний поштовх до самоствердження та рефлексії.

Створена система взаємопов’язаних організаційно-методичних заходів та дій, була спрямована на всебічне підвищення професійної майстерності кожного педагога, на розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу.

Структура роботи сприяла реалізації поставлених річних завдань; підвищення рівня професійної майстерності кожного педагога. Всі форми методичної роботи планувались з урахуванням загальної та професійної компетентності педагогів. З метою забезпечення умов для успішного вдосконалення й окреслення змісту професійної діяльності педагогів у навчальному році проводилась робота за напрямами:

-                     розроблення та впровадження проектної діяльності в закладі;

-                     організація тематичних виставок методичної літератури відповідно до тем педрад, семінарів, практикумів;

-                     проведення практичних тренінгів щодо опанування оновленого змісту Базового компоненту дошкільної освіти;

-                     психолого-педагогічних консультацій з вивчення діючих навчальних програм;

-                     проведення майстер-класів, колективних переглядів;

-                     участь у конференціях обласного, міжнародного та Всеукраїнського рівня; фестивалях фахової майстерності, семінарах, коучинг-сесіях, та методичних об'єднаннях.

З метою подальшого підвищення професійної компетентності педагогічних працівників, вихователем-методистом велась постійна робота щодо забезпечення підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Педагогічні працівники з урахуванням результатів самооцінки компетентностей і професійних потреб, змісту власної педагогічної діяльності та посадових обов’язків самостійно обирали конкретні форми, види, напрями та суб’єктів надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації, що засвідчено в дипломах, сертифікатах, посвідченнях. Питання підвищення кваліфікації педагогічними працівниками, їх клопотання про зарахування годин підвищення кваліфікації розглянуто та затверджено на педагогічній раді №3 від 24 грудня 2020 року, затверджено Положення про підвищення кваліфікації педагогічними працівниками закладу.

Удосконалення рівня професійної компетентності – один з основних напрямків реформування системи освіти. Педагогічні працівники зобов’язані постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру. (Закон України «Про освіту»). Виходячи з цього, головними завданнями методичної служби є стимулювання самоосвіти і саморозвитку педагогічних кадрів та надання своєчасної методичної допомоги у даному напрямку.

Педагоги закладу впродовж року удосконалювали рівень своєї професійної компетентності шляхом цілеспрямованої самоосвітньої діяльності, та відвідування тренінгових занять, інтенсивів, спрямованих на вдосконалення своєї фахової компетенції.

Епоха інноваційного суспільного розвитку підвищує вимоги до сучасного педагога, потребує вдосконалення професійної майстерності на більш високому рівні.

Відповідаючи вимогам сучасної освіти, педагоги закладу беруть активну участь в заходах, виходячи за формат міського та районного рівня.

Кваліфікаційний рівень педагогів підтверджується участю їх у міських, обласних, всеукраїнських тренінгових навчаннях, практичних семінарах, вебінарах.

Педагогами отримано сертифікати MCFR:

-     Психолог в інклюзивному дошкільному закладі (1 година) 26 березня 2020 р.

-     Як організувати методичну роботу в дитсадку віддалено (1 година) 9 квітня 2020 р.

-     Дистанційне навчання: психологічні та методичні аспекти (1 година) 16 квітня 2020 р.

-     ZOOM у дистанційному освітньому процесі: алгоритм роботи (1 година) 16 квітня 2020 р.

-     Новачок у ЗДО: завдання психолога (2 години) 22 квітня 2020 р.

-     Як ефективно планувати та організовувати освітній процес: лайфхаки методичного конструктора (1 година) .

-     Підвищуємо кваліфікацію онлайн (1 година) .

-     Терапевтичний та розвивальний ефект музики (1,5 години) 3 червня 2020 р.

-     Освітнє середовище Нової української школи (1,5 години).

-     Формуємо математичну компетентність у дошкільників: діяльнісний підхід (1 година) .

-     Як керівнику ЗДО «розрулити» рекомендації МОЗ: вихід з карантину (1 година) 12 червня 2020 р.

-     Освіта для сталого розвитку: модний тренд чи необхідність (1 година) 16 червня 2020 р.

-     Готуємо ЗДО до нового навчального року. Охорона праці (1 година) 6 серпня 2020 р.

-     У фокусі уваги — методичний супровід дітей раннього віку (1 година) 20 серпня 2020 р.

-     Робота практичного психолога ЗДО в новому навчальному році (1,5 години) 26 серпня 2020 р.

-     Як пройти шлях від керівника до лідера: напрацьовуємо лідерські якості (1година) 18 вересня 2020 р.

-     Квест у закладі дошкільної освіти: граємо, розвиваємо, навчаємо (1 година).

-     Усе про внутрішню систему вивчення освітнього процесу в дитсадку (1 година) 24 вересня 2020 р.

-     Організація освітньої роботи в розвивальному середовищі дитячого садка (1година) 07 жовтня 2020 р.

-     Як оформити документи для підвищення кваліфікації у 2021-му (1 година) 29 жовтня 2020 р.

-     Психологічна діагностика дітей у дошкільному закладі (1,5 години) 10 грудня 2020 р.

-     Як у дитсадку створити дієву систему забезпечення якості освіти (1 година) 20 січня 2021р.

-     Новий Базовий компонент дошкільної освіти — нові перспективи (1 година) 10 березня 2021р.

-     Нове в законодавстві про дошкільну освіту. І квартал 2021 (1 година) 21 квітня 2021р.

-     Як оцінити довільну регуляцію дій дитини і визначити її готовність до школи (1 година) 22 квітня 2021р.

-     Як планувати освітній процес дієво та оптимально (1 година) 20 травня 2021 р.

-     Ігрові пісні й танці для дошкільників (1 година) 2 червня 2021 р.

Інші онлайн платформи:

-     Курс студії онлайн – освіти EdEra «Цифрові навички для вчителів» Міністерство цифрової трансформації України Дія 27.03.2020 р.

-     Вебінар «Розвиток мислення та мовлення як складова розвивальних занять дошкільнят» DH081892 освітня платформа ТОВ Всеосвіта, тривалість 2 академічні години ЄРДПОУ 41526967 від 06.04.2020 р.

-     Вебінар «Створення та застосування інтерактивних робочих аркушів: від ідеї до впровадження» FT691370 освітня платформа ТОВ Всеосвіта, тривалість 2 академічні години ЄРДПОУ 41526967 від 06.04.2020 р.

-     Вебінар «З чого розпочати дистанційне навчання. Найпростіші онлайн – сервіси та покрокова інструкція» РІ001950 освітня платформа ТОВ Всеосвіта, тривалість 2 академічні години ЄРДПОУ41526967 від 06.04.2020 р.

-     Вебінар «Застосування елементів нейропсихологічної корекції розвитку дітей в освітньому процесі у початковій школі»  - сертифікат № VC378837, виданий 12.10.2020р., суб’єкт підвищення кваліфікації ТОВ «Всеосвіта» (ЄДРПОУ 41526967).

-     Вебінар «Застосування елементів нейропсихологічної корекції розвитку дітей в освітньому процесі у початковій школі»  - сертифікат № VC378837, виданий 12.10.2020р., суб’єкт підвищення кваліфікації ТОВ «Всеосвіта» (ЄДРПОУ 41526967).

-     Вебінар  «Методики інтелектуального розвитку дошкільника. Блоки Дьонеша, Палички Кюізенера, «Шість дарів Фребеля», кола Ейлера»  - сертифікат № ML714125, виданий 07.10.2020р., суб’єкт підвищення кваліфікації ТОВ «Всеосвіта» (ЄДРПОУ 41526967).

-     Вебінар «Мовленнєва готовність дитини до школи. Розвиток та корекція» - сертифікат № JK539336, виданий 22.10.2020р., суб’єкт підвищення кваліфікації ТОВ «Всеосвіта» (ЄДРПОУ 41526967).

-     Вебінар «Як логопеду бути ефективним? Модернізація системи освіти дітей із тяжкими порушеннями мовлення: актуальні завдання» - сертифікат № 120320/В180, виданий 12.01.2021р., суб’єкт підвищення кваліфікації тренінговий центр «Сертифіковані українські технології освіти».

-     Вебінар «Онлайн – інструменти для створення відео та скринкастів» №  OG389976, виданий 13.05.2020 суб’єкт підвищення кваліфікації  ТОВ « Всеосвіта» ЄДРПОУ 41526967

-     Вебінар «Педагогічні підходи в роботі з дітьми, які мають аутичні розлади» №IT839474, виданий 06.02.2020 суб’єкт підвищення кваліфікації  ТОВ « Всеосвіта» ЄДРПОУ 41526967

-     Вебінар «Немовленнєва дитина в інклюзивному просторі» № IO275031, виданий 11.04.2020 суб’єкт підвищення кваліфікації  ТОВ «Всеосвіта» ЄДРПОУ 41526967.

-     Вебінар: «Як підготувати дітей до школи – весело, цікаво та яскраво за допомогою наборів LEGO Education», сертифікат, 1 година, 2020 рік, суб’єкт підвищення кваліфікації ТОВ «Інноваційні освітні рішення».

-     Вебінар: «Організація прогулянок у ЗДО. Поради вихователю», 2 години, Всеосвіта, 2020 рік. №ТТ558572.

-     Онлайн-конференція «Інноваційні технології запуску та розвитку мовлення у дітей з ООП» тривалість 16 год. №К19202020112 ФОП ЄРДПОУ 2900907988 суб’єкт підвищення кваліфікації 19 – 20.09.2020 р.

-     Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Монтессорі – педагогіка: історія, теорія, перспективи розвитку (до 150 – річчя від дня народження М. Монтессорі)» тривалість 5 год. КВНЗ ХАНО 29.10.2020 р.

-     Практичний курс на тему «Застосування інноваційних технологій щодо розвитку мовних компетентностей у дітей дошкільного віку», №5713  КВНЗ «Херсонська академія  неперервної освіти»

-     Практичний курс «Логоритміка. Танці, ігри, вправи для дітей» № 223/21, виданий 18.01.2021  суб’єкт підвищення кваліфікації секрети Терпсіхори, хореографія та фітнес програми для всіх. Центр навчання педагогів.

-     Практичний курс «Постановка танцювальних номерів в дитячому садку» № 224/21, виданий 18.01.2021  суб’єкт підвищення кваліфікації секрети Терпсіхори, хореографія та фітнес програми для всіх. Центр навчання педагогів.

-     Навчальний семінар на тему «Ціннісне виховання дітей дошкільного віку засобами мультимедійної арт-педагогіки та казкотерапії» ВГО арт терапевтична асоціація.

-     Навчально-практичний семінар «4 сезони: Символдраматичні Різдвяні зустрічі. «Ресурсна підтримка клієнта в психотерапії за методом символдрами (Кататимно-імагінативної психотерапії)» - сертифікат № 19131, виданий 10.01.2021р., суб’єкт підвищення кваліфікації Українська громадська організація «Інститут розвитку символдрами та глибинної психології» (ІРСГП).

-     Тренінговий курс «Батьківство в радість» - сертифікат, виданий 2019р., суб’єкт підвищення кваліфікації ГО «Центр розвитку сім’ї та батьківства «Мій дім» спільно з МБО «Партнерство «Кожній дитині».

-     Науково-практичний семінар «Девіантна поведінка у царині психологічної практики» - сертифікат, виданий 13.11.2019р., суб’єкт підвищення кваліфікації Міністерство освіти і науки України Херсонський державний університет, кафедра загальної та соціальної психології, кафедра практичної психології, навчально-наукова лабораторія розвитку дитини «Надія», науково-дослідна лабораторія «Психологія розвитку сім’ї та гендерних ресурсів»,  соціально-психологічна служба ХДУ, методичний кабінет при управлінні освіти Херсонської міської ради.

Результатом плідної роботи стало проведення майстер-класів наприкінці навчального року відповідно розроблених матеріалів.

Протягом року педагоги активно приймали активну участь в усіх організаційно-масових, методичних заходах закладу, а саме: семінарах, коучинг-сесіях, педагогічних радах; засіданнях круглого столу з питань вирішення актуальних проблем щодо організації освітнього та корекційного процесу та середовища; колективних переглядах, засіданнях ініціативних, творчих та робочих груп. Активно впроваджували інноваційну діяльність, виконували педагогічні розробки, приймали участь в розробці стратегії розвитку закладу, освітніх проектах. Досвід роботи, весь цей педагогічний арсенал, зумовлював та мотивував педагогів до професійного самовизначення та самовдосконалення.

Відповідно до затвердженого плану підвищення кваліфікації у 2021 році пройшли курсову перепідготовку в комунальному вищому навчальному закладі «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської міської ради вихователі: Оксана ДУДЕНКО, Світлана КУЗЬМЕНКО, Любов СКОРА, Ганна СЕРДЮК; вчителі-логопеди: Катерина БАЗІЛЄВА, Вікторія КАПАРУЛІНА. Педагогічні працівники: Інна РАСКЕВИЧ, вихователь-методист; Інна АНІКІНА, практичний психолог самостійно обрали об’єкти та форми підвищення кваліфікації. Обсяг годин, що засвідчено сертифікатами, відповідає встановленому мінімуму та прийнято педагогічною радою.

У поточному навчальному році атестувалося вісім педагогічних працівників:

Оксана ГОРБЕНКО, вчитель-логопед – відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та присвоєно педагогічне звання «вчитель-методист»;

присвоєно кваліфікаційну  категорію «спеціаліст вищої категорії» Оксані ДУДЕНКО, вихователю;

присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії»: Катерині БАЗІЛЄВІЙ, вчителю-логопеду; Лілії ШАПАР, вихователю;

присвоєно кваліфікаційну  категорію «спеціаліст другої категорії»: Олені МАЛЬОВАНІЙ, вчителю-логопеду; Катерині ХОРЕЧКО, вихователю; Катерині ХОРЕЧКО, музичному керівнику;

відповідає раніше встановленому 10 тарифному розряду: Ганна СЕРДЮК, вихователь, Людмила ЛУЦЕНКО, керівник гуртка.

Це сприяло покращенню освітнього та корекційного процесу, просвітницькій діяльності серед працівників, батьків вихованців. Педагоги презентували портфоліо, яке відповідало сучасним критеріям та внутрішньому потенціалу педагога. На відкритих показах педмайстерності представили: розроблені майстер-класи, заняття, святкові та розважальні заходи для дітей, консультативно-просвітницькі матеріали для батьків. Програма кожного педагога включала в себе дві взаємопов'язані складові: самоосвітню діяльність та участь у методичній роботі.

Все це дало змогу атестаційній комісії та педагогам закладу відповідно оцінити вклад кожного з педагогів, що атестувалися в розвиток та імідж закладу, професійно-фаховий та індивідуально-особистісний розвиток.

Порядок проведення атестації педагогічних працівників в закладі визначено Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 №930, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2010 за №1255/18550, зі змінами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20.12.2011 №1473, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.01.2012 за №14/20327, від 16.09.2015 №63-о «Про створення атестаційної комісії та затвердження її складу». Затверджено перспективний план-графік атестації педагогічних працівників на 5 років.

Атестація педагогічних працівників була проведена згідно графіка атестації та річного плану роботи. Основною умовою атестації було своєчасне проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації. Розроблено та затверджено план-графік курсової перепідготовки педагогічних працівників на 2021 рік.

Матеріали щодо проведення атестації педагогічних працівників систематизовані і оформлені. В наявності: нормативно-правова документація; поточне планування атестації педагогічних працівників (на навчальний рік); перспективне планування атестації (терміном на 5 років).

 

Участь адміністрації та педагогів у методичній роботі міста, області, України

У 2020/2021 н.р. в конкурсі «Мій ЗДО найкращий» на інтернет-порталі рейтингу освітніх закладів України ми отримали:

-     грамоту за 1 рейтингове місце серед 100 найкращих ЗДО України у загальному заліку ЛАЙТ-КОНКУРСУ «МІЙ УЛЮБЛЕНИЙ ДИТСАДОК». Від 15.09. 2020 року;

-     грамоту за 1 рейтингове місце серед 100 найкращих ЗДО України у загальному заліку ЛАЙТ-КОНКУРСУ «КРАЩА СПОРТИВНА КІМНАТА ЗДО»;

-     грамоту  за 1 рейтингове місце серед 100 найкращих ЗДО України у загальному заліку КОНКУРСУ «КРАЩИЙ ЛОГОПЕДИЧНИЙ КАБІНЕТ ЗДО».

Упродовж навчального року на базі закладу проведено: теоретично-практичний семінар «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу»; «Формування граматичної компетентності у дітей дошкільного віку з вадами  мови».

У 2020/2021 н.р. педагоги закладу прийняли участь у Всеукраїнських та міжнародних науково-практичних семінарах, фестивалях педагогічної майстерності: 

-     Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Монтессорі-педагогіка: історія, теорія, перспективи розвитку (до 150-річчя від дня народження М.Монтессорі)», 29 жовтня 2020 року; 

-     круглий стіл «Забезпечення наступності між ланками освіти як принцип гуманізації освітнього простору» присвячений 90-річному ювілею класика педагогіки Шалви Олександровича Амонашвілі, 10 березня 2021 року;

-     методичне об’єднання для вчителів-логопедів та дефектологів міста «Корекційна робота з дітьми дошкільного віку з ООП в умовах пандемії» ZOOM конференція;

-     семінар-практикум для вчителів-логопедів та дефектологів І та вищої категорії «Інновації в корекційній роботі з дітьми» ZOOM конференція;

-     семінар-практикум для вчителів-логопедів та дефектологів міста «Нові освітні технології в корекційній роботі з дітьми» ZOOM конференція;

-     семінар-практикум для молодої ланки вчителів-логопедів та дефектологів міста «Методичний дайджест» ZOOM конференція;

-     звітна конференція для вчителів-логопедів та дефектологів міста «Результативність корекційно-розвиткової роботи вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів ЗДО» (оприлюднення презентацій на сайті методичного кабінету в розділі дошкільний дефектологічний відділ);

-     вебінар «Методики інтелектуального розвитку дошкільника. Блоки Дьонеша, Палички Кюізенера, «Шість дарів Фребеля», кола Ейлера» (https://vseosvita.ua/);

-     вебінар «Мовленнєва готовність дитини до школи. Розвиток та корекція» (https://vseosvita.ua/);

-     вебінар Юлії Рібцун «Як логопеду бути ефективним? Модернізація системи освіти дітей із тяжкими порушеннями мовлення: актуальні завдання» (https://suto-tc.com/);

-     вебінар «Ігри з лабіринтами як ефективний засіб розвитку просторового мислення дошкільнят та молодших школярів» (https://vseosvita.ua/);

-     вебінар «Елементи STEM-освіти у закладі дошкільної освіти» (https://vseosvita.ua/);

-     вебінар «Особливості роботи над структурою простого речення в процесі розвитку мовлення дітей з ООП» (https://vseosvita.ua/);

-     практичний вебінар Геннадія Чепурного;

-     ІІ Всеукраїнський науково-практичний семінар «Готовність дитини старшого дошкільного віку до навчання в умовах реформування української школи»  (в онлайн форматі);

-     авторські курси підвищення кваліфікації  «Система логопедичної роботи при тяжких порушеннях мовлення ускладнених неврологічною симптоматикою» (в онлайн форматі).

Прийняли участь в авторських семінарах:

-     «Освітня мнемотехніка: розвиток зв’язного мовлення»;

-     «Розвиток  творчих здібностей дітей дошкільного віку через упровадження нетрадиційних  технік зображення» Л.Шульги;

-     «Ігрові технології в  сучасному закладі дошкільної освіти» М.Шутя.

Для створення умов щодо обміну педагогічним досвідом, функціонувало методичне об’єднання вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів закладу. Під час засідань методичного об’єднання протягом 2019/2020 навчального року проводилась організаційно-методична робота з питань: «Актуальні напрямки розвитку дошкільної освіти в м.Херсоні  у 2020/2021 н.р.»; «Методичний дайджест»; «Формування граматичної компетентності у дітей дошкільного віку із мовленнєвими вадами»; «Використання інноваційних технологій в групі дітей із порушеннями мовлення»; «Підведення підсумків корекційно-розвиткової роботи за 2020/2021 н.р.»

Протягом всього навчального року вчителями-логопедами та вчителем-дефектологом здійснювався тісний взаємозв’язок з вихователями груп. В кожній групі вівся зошит взаємозв’язку з метою подолання мовленнєвих вад дітей. Логопеди та дефектолог в роботі з вихователями використовували як індивідуальні форми роботи, так і колективні. З вихователями проводились бесіди, консультації, практичні покази, майстер-класи, круглі столи, педгодини, методоб’єднання, семінари-практикуми (згідно річному плану закладу та перспективному плануванню вчителі-логопедів, вчителів-дефектологів). Вихователі протягом року отримували допомогу логопедів щодо підбору теоретичного та практичного матеріалу до проведення занять, консультування за потребою.

З метою оволодіння педагогічною майстерністю спеціалісти закладу дистанційно відвідували довідкове бюро дефектологічної служби дошкільного відділу методичного кабінету про управлінні освіти Херсонської міської ради та опорні заклади  і отримували консультації з тем:

-       «Обстеження. Оформлення результатів обстеження» (індивідуальні консультації онлайн);

-         «Складання індивідуальних планів корекційно-відновлювальної роботи на навчальний рік» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Планування та проведення підгрупових занять з дітьми старшого дошкільного віку із ЗНМ» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Індивідуальні логопедичні заняття з формування фонетичної сторони мовлення у дітей з ринолалією» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Планування та проведення індивідуальних занять з дітьми дошкільного віку із ЗНМ» (індивідуальні консультації онлайн);

-        «Аналіз корекційного заняття» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Інструменти для створення відео занять в умовах дистанційного навчання» (індивідуальні консультації онлайн);

-        «Планування та проведення під групових занять з дітьми середнього дошкільного віку із ЗПР» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Планування та проведення під групових занять з дітьми старшого дошкільного віку із ЗПР» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Використання навчальних комп’ютерних ігор в логопедичній роботі» (індивідуальні консультації онлайн);

-       «Оформлення карток супроводу майбутніх першокласників» (індивідуальні консультації онлайн);

-        «Оформлення звіту корекційно-розвиткової  роботи за навчальний рік» (індивідуальні консультації онлайн).

У 2020/21 навчальному році заклад функціонував як  опорний заклад для вчителів-дефектологів молодої ланки. Вчитель-дефектолог вищої категорії Головченко С.М. надала молодим спеціалістам міста змістовні онлайн консультації з тем:

-       «Використання альтернативної системи комунікацій PECS в корекційній роботі з дітьми з ООП»;

-       «Корекційно-розвиткова допомога дітям з аутичними  проявами в поведінці»;

-       «Оформлення моніторингу результативності корекційно-розвиткової роботи з дітьми дошкільного віку із ЗПР»;

 

Методична робота з кадрами

 

На виконання річного плану з розділу «Методична робота з кадрами» проведено: інформаційні педагогічні години з актуальних питань дошкільної та корекційної освіти та консультування педагогів; логопедичні консиліуми щодо сучасних аспектів корекційної роботи з дітьми з вадами мовлення; тематичний «Психологічний тиждень»; виставки методичної літератури; кращого розвивального дидактичного матеріалу. Забезпечено: підвищення професійного рівня, ефективності освітнього процесу; взаємне відвідування занять та режимних процесів; проведення моніторингу досягнень вихованців у засвоєнні матеріалу навчальних програм; організаційний та методичний супровід самоосвіти педагогів; презентацію творчих знахідок педагогів щодо ефективних методів, прийомів, форм освітньої роботи з дітьми.

Педагогічний колектив у 2020/2021 н.р. спрямував  свою діяльність на реалізацію науково-методичної, експериментальної роботи «Моделювання навчально-корекційного освітнього середовища в закладі дошкільної освіти» (коректувальний етап).

Пріоритетними завданнями освітнього процесу у 2020/2021 навчальному році були:

1.       Забезпечення якісної організації внутрішнього моніторингу освітнього процесу.

2.       Формування екологічної самосвідомості через реалізацію соціально-екологічного проекту «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу».

3.       Продовження розробки системи корекційної освіти, яка передбачає підготовку дітей із тяжкими порушеннями мовлення та затримкою психічного розвитку до інтеграції в загальноосвітній простір.

У 2020/2021 навчальному році наш заклад розпочав роботу щодо забезпечення якісної організації внутрішнього моніторингу освітнього процесу. До плану виконання цього завдання ми поставили по-перше: вивчення, планування та підготовку до моніторингу; по-друге: розроблення власного Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти, Положення про академічну доброчесність; по-третє: здійснення самоаналізу діяльності, розроблення Стратегії розвитку закладу; по-четверте: оприлюднення результатів виконання поставлених завдань.

Також виконання першого завдання розглядалося нами як система управлінських дій по досягненню бажаної моделі закладу – моделі єдиного навчально-корекційного освітнього середовища в закладі дошкільної освіти (дітей, педагогів, керівника, батьків), що припускала єдність й активність всіх учасників освітнього процесу. Саме це є внутрішнім освітнім стандартом закладу компенсуючого типу, логікою розвитку закладу, його можливостями, та освітніх запитів батьків здобувачів освіти.

Моніторинг якості освітньої діяльності закладу здійснювався зі всіх сторін життєдіяльності: освітньої, нормативно-правової, господарської, матеріально-технічної, управлінської, (фаховий склад) забезпечення кваліфікаційними педагогічними кадрами.

Підвищення конкурентоспроможності закладу ми розглядали, як здатність задовольнити не тільки наявні, але й прогнозовані вимоги замовників освіти. Їх вивчення стало одним із напрямів діяльності в системі менеджменту якості й маркетингу закладу. Задоволеність замовників освіти відстежувалась й оцінювалась на протязі всього навчального року, в разі необхідності вносилися коригувальні дії.

Моніторинг готовності здобувачів освіти до шкільного навчання показав належну підготовку випускників, діти щасливо проживають кожен день, а значить – ми рухаємося у правильному напрямку у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти у нашому закладі.

Виконуючи ІІ завдання плану на 2020/2021 навчальний рік «Формування екологічної самосвідомості через реалізацію соціально-екологічного проекту «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу» педагоги відповідально поставилися до виконання цього завдання, а саме: у всіх групах було створено належні умови, щодо організації роботи з екологічного виховання дошкільників, власноруч виготовлено дидактичні ігри за допомогою яких діти знайомилися з явищами природи, сезонними змінами, виховувалось в дітей чуйне ставлення до навколишнього середовища, культура поводження з відходами.

У виконанні вищезазначеного завдання прийняв участь увесь педагогічний колектив. Було підготовлено проведено ряд музично-спортивних розваг; відкритих занять в групах молодшого віку; теоретично-практичний семінар «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу»; педагогічна рада «Розвиток екологічної свідомості у дошкільників. Формування сталих світоглядних орієнтирів особистості»; проведено консультації, майстер-клас для педагогів: «Корисні екозвички: привчаємо дитину бути відповідальною до природного середовища»; майстер-клас для батьків на спортивному майданчику закладу: «Зробимо планету чистою»; батькам вихованців були надані консультації: «Як залучити дітей до сортування сміття?»; «Які відходи ми можемо сортувати вдома?»; проведено анкетування батьків «Сміття навколо нас».

Для дітей проведено бесіди: «Будь природі другом»; «Любимо і бережемо своє місто»; «І у сміття є будиночок»; дидактичні ігри: «Чарівний мішечок»; «Із чого – який?»; «Що людям допомагає та про природу дбає»; проведено розвивальні заняття «На лісовій галявині»; «Мандрівники які захищають природу»; «Наше місто – саме чисте!»; «Дідусева рукавичка» тощо. Також малюки познайомилися з екологічними казками, складеними вчителями-логопедами закладу: авторська екологічна казка за мотивами народної казки «Ріпка»»; авторська екологічна казка за мотивами народної казки  «Колобок»»; авторська екологічна казка за мотивами народної казки  «Рукавичка»»; авторська екологічна казка за мотивами казки «Вовк та семеро козенят»; авторська екологічна казка за мотивами казки «Їжак та заєць»»; авторська екологічна казка за мотивами казки «Сірко»; авторська екологічна казка за мотивами народної казки  «Котик і півник»; авторська екологічна казка за мотивами народної казки  «Солом`яний бичок»; «І в Ясочки є грядка! Екологічна казка за мотивами оповідання Н.Забіли»; «Як натуралісти допомогли звірятам»; «Пан Сміття».

Також вихователі за допомогою ілюстраційних матеріалів ознайомили дітей зі змінами, що відбуваються з рослинами, за допомогою дослідів разом з дітьми встановлювали елементарні зв’язки у природі (сонячне тепло, вода), розширювали знання дітей про екологію шляхом читання віршів, відгадування загадок.

Комісією на чолі з вихователем-методистом проведено тематичне вивчення стану роботи в закладі з екологічного виховання в групах молодшого дошкільного віку. У ході вивчення стану роботи з даної теми було визначено рівень сформованості  знань з екологічного виховання у дітей даних груп. Перевірка знань показала, що більшість дітей  можуть застосовувати свої знання на практиці. Особливе місце під час опрацювання даної теми вихователі відводять груповим, індивідуальним та колективним формам роботи. Планування вихователями роботи з дітьми та батьками з екологічного виховання ведеться систематично, планомірно, згідно розкладу занять, методичним та нормативним вимогам. Для батьків з даного питання створено по групах тематичний осередок, у якому подана інформація з екологічного виховання в закладі та сім’ї.

На виконання ІІІ завдання плану «Продовження розробки системи корекційної освіти, яка передбачає підготовку дітей із тяжкими порушеннями мовлення та затримкою психічного розвитку до інтеграції в загальноосвітній простір» педагогічним колективом у поточному навчальному році проведена значна робота щодо вдосконалення освітньої та корекційно-розвиткової роботи. Педагоги сумлінно віднеслися до організації освітньої діяльності із здобувачами освіти, використовуючи очну та дистанційну роботу, сучасні наукові розробки, авторські методики, розробки занять, матеріали з досвіду роботи кращих педагогів, періодичні педагогічні видання, створювали сприятливі умови для мовленнєвого та пізнавального розвитку особистості кожної дитини, для її самореалізації.

Використовуючи технічні засоби в освітньому процесі, педагоги творчо підходили до планування занять з розвитку мовлення. На колективних переглядах, з метою підвищення фахового рівня педагогів та прояву педагогічної майстерності, були представлені заняття мовленнєвого, природничого, пізнавального спрямування, які вміщували різні форми роботи, в тому числі й залучення елементів театральної діяльності; програвання екологічної казки, складання описових розповідей, формування знань про природу, навичок природо доцільної поведінки в ігровій формі.

Також педагогами було створено та представлено відеоролики де вони активно залучають елементи театральної діяльності на заняттях, що стимулює розвиток мовленнєвої діяльності, підтримання діалогу, вільне володіння українською мовою.

Заслуговують на увагу розроблені заняття з мнемотехніки, на яких використовувався доцільний, естетичний, яскравий практичний матеріал для проведення занять з розвитку мовлення, адже освітній напрям «Мовлення дитини» - основоположний в корекційної роботи в закладі.

Активне впровадження технології «Мнемотехніка» та системна робота щодо використання відповідних практичних матеріалів (мнемо квадратів, мнемо доріжок, мнемо таблиць) сприяла не тільки значному підвищенню відповідного показника, але й спонукало розвитку когнітивних процесів, асоціативного мислення та пам’яті, підвищувало ступінь підготовки дошкільника до діяльності в умовах сучасного інформаційного суспільства, системно задіяло спостережливість і образне мислення: діти усвідомлено створювали асоціативні зв’язки між об’єктами.

Індивідуальні мнемо картки дозволяли значно полегшити та адаптувати учбовий матеріал, що стало індикатором успіху дітей з особливими освітніми потребами, адже відчуття рівності та впевненості в собі є запорука успішної соціалізації в подальшому шкільному навчанні.

Результати опитування дітей, заняття, співбесіди з малюками, перегляд поточних і контрольних занять, режимних моментів, огляди-конкурси виставок посібників до педрад свідчать, що в колективі працюють творчі, ініціативні педагоги, які використовують в своїй роботі найефективніші методи та прийоми для розвитку і виховання розумних, всебічно розвинутих дітей. Вихователі в своїй роботі використовують диференційований і індивідуальний підходи, показують вміння керувати дитячим колективом, володіють інноваційними технологіями навчання дошкільників, використовуючи елементи дистанційного навчання.

Дослідно-експериментальна робота

 

З 2016 року на базі закладу проходить дослідно-експериментальна робота «Моделювання навчально-корекційного освітнього середовища в дошкільному закладі», так як на часі однією з актуальних проблем дошкільної освіти є особистісно орієнтовані технології, оновлення системи корекційної освіти, яка передбачає підготовку дітей із особливими освітніми потребами до інтеграції в загальноосвітній простір та адаптацію дітей в середовище здорових однолітків.

У зв'язку з цим питання удосконалення організації і змісту корекційної освіти в закладі компенсуючого типу, надання своєчасної комплексної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, зокрема із порушеннями мовлення, мають першочергове значення для раннього діагностування, своєчасного корекційно-педагогічного впливу, соціалізації їх у суспільстві.

У 2020/2021 навчальному році пройшов Коректувальний етап. Виконано наступні завдання:

1. Внесено корективи і відповідні зміни до моделі навчально-корекційного освітнього середовища, як умови гармонійного розвитку дітей у закладі дошкільної освіти.

2. Здійснено статистично-кількісний та описово-якісний аналіз результатів експериментального дослідження.

3. Забезпечено активну взаємодію з науковими, науково-методичними установами, іншими навчальними закладами з метою обміну передовим педагогічним досвідом.

4. Працювали над розробкою науково-методичних рекомендацій за темою дослідження.

6. Видано методичну та інформаційно-аналітичну літературу.

7. Складено науковий звіт про результати експериментального дослідження.

Завдяки злагодженому механізму єдиного корекційно-освітнього простору, який забезпечував інтегрований зв'язок між фахівцями діти отримували своєчасну повноцінну корекцію. Працювали спеціалісти за напрямами: корекція і розвиток мовленнєвої й розумової діяльності дітей; художньо-естетичний, здоров’язбереження.

Проаналізувавши  і порівнявши очікувані та отримані результати дослідно-експериментальної діяльності, ми зробили висновки, що ми досягли очікуваних позитивних результатів достатньою мірою, а саме:

-        забезпечили успішний розвиток дітей з порушеннями психофізичного розвитку;

-        реалізували соціальну адаптацію та інтеграцію дітей з особливостями психофізичного розвитку в соціум;

-        оптимізували розвивальний вплив інноваційної моделі навчально-корекційного освітнього середовища закладу дошкільної освіти;

-        створили сприятливе навчально-корекційне освітнє середовище для подальшого навчання.

Але с лід зазначити, що в процесі експериментального дослідження, в ході застосування інноваційних методик, впровадження моделі навчально-корекційного освітнього середовища нами виявлено, що частина дітей в дослідній групі має порушення процесу обробки сенсорної інформації.

Зважаючи на те, що сенсорний розвиток дітей раннього віку являє собою початковий етап на шляху до формування пізнавальних процесів та психічного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, тобто саме сенсорний розвиток забезпечує перехід від сенсорного до раціонального пізнання, від сприйняття до мислення й є підґрунтям  подальшої інтелектуальної та практичної діяльності. Сенсорний та інтелектуальний розвиток дитини, до оволодіння мовою, сприяє її особистісному розвитку та дозволяє гармонізувати відносини в соціальному середовищі.

Тому ми вбачаємо доцільність продовження нашої експериментальної діяльності, з метою розробки практичних матеріалів для раннього виявлення порушення процесу обробки сенсорної інформації, для вчасного корекційного втручання, здійснення просвіти батьків з цього питання та залучення їх до активної співпраці.

Звіт про проведення дослідно-експериментальної діяльності в закладі представлено 27 травня 2021 року на засідання вченої ради комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради. За результатами, які були представлені науковцям, було прийнято рішення вченою радою КВНЗ «ХАНО» ХОР про продовження дослідно-експериментальної діяльності на базі нашого закладу на два роки.

Соціально-педагогічний патронат

На виконання статті 19 Закону України «Про дошкільну освіту», відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2000р. №646 «Про затвердження інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку», на виконання п.2 наказу Міністерства освіти і науки України від 22.12.2010 №1175 «Про охоплення навчанням дітей і підлітків шкільного віку», «Про організацію обліку дітей дошкільного віку» (лист МОН України №1/9-263 від 07.05.2007 р.), з метою забезпечення організації та проведення обліку дітей дошкільного віку, дотримання конституційних вимог щодо охоплення їх навчанням в дошкільних закладах освіти, створення належних умов для здобуття громадянами дошкільної освіти у закладі, в серпні 2020 року, створена робоча група для організації обліку дітей від народження до шести років, які мешкають на закріпленій за закладом території.

Протягом 2020/2021 року в закладі, відповідно встановленого графіка, один раз на тиждень працював консультативний пункт «Школа для батьків «Подаруй радість», метою якого є надання безоплатної консультативної допомоги з питань корекційної освіти, психологічної допомоги, соціалізації дітей раннього та дошкільного віку, дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, які виховуються в умовах сім’ї.

Графік роботи консультативного пункту забезпечував доступ батьків та їх дітей до будівлі та території закладу.

Діюча система роботи консультативного центру забезпечувала надання допомоги як консультативного так і практичного характеру. Протягом навчального 2020/2021 року зафіксовано 25 звернень з боку батьків вихованців з різної тематики до фахівців психологічної служби закладу, педагогів та вузьких фахівців, в тому числі до вчителів-логопедів, вчителя-дефектолога, практичного психолога, інструктора з фізичної культури.

Питання звернень враховувала наступні теми:

Консультування та надання відповідних рекомендацій вихователями вікових груп:

-        проблеми поведінки та взаємодії - 2 звернень;

-        адаптація дітей раннього віку - 2 звернення;

Консультування та надання відповідних рекомендацій практичним психологом закладу:

-        проблеми розвитку емоційно-вольової сфери - 3 звернення;

-        внутрішні страхи - 3 звернення;

-        особливості розвитку дитини відповідно віку - 5 звернень;

-        проблеми пов'язані з вихованням дітей - 3 звернення;

-        формування толерантного відношення до дітей з особливими освітніми потребами - 1 звернення;

корекція поведінки в соціумі - 1 звернення.

Консультування та надання відповідних рекомендацій вчителем- логопедом:

-        стан розвитку мовлення дітей дошкільного віку - 4 звернення;

-        стан звуковимови - 2 звернення.

Упродовж 2020/2021 н.р. педагоги закладу надали батькам консультативну допомогу:

-       «Види і причини виникнення порушень звуковимови в дітей дошкільного віку»;

-       «Чи правильно ми говоримо?»;

-       «Чому мовчить дитина?»;

-       «Мовленнєві порушення легше попередити, аніж подолати»;

-       «Роль батьків у вихованні правильної звукомови у дітей та розвитку їх мовлення в цілому»;

-       «Артикуляційна гімнастика в домашніх умовах»;

-       «Мовлення дитини у ваших руках»;

-       «Дитина с особливостями у розвитку. Похід до магазину»;

-       «Розвиток графомоторних навичок у дошкільників з вадами мовлення»;

-       «Як навчити дитину правильно тримати олівець або ручку: 6 дієвих способів»;

-       «Формування просторово-часових уявлень у дітей дошкільного віку з порушеннями мовлення»;

-       «Розвиток фонематичних процесів-запорука успішного навчання в школі»;

-       «Ігри для розвитку дрібної моторики з предметами домашнього вжитку»;

-       «Мовленнєві ігри на кухні»;

-       «Поради батькам дошкільного віку із заїкуванням»;

-       «Як виявити дефекти в будові органів мовлення в домашніх умовах?»;

-       «Іграшки для розвитку мовлення дитини від 3 до 5 років»;

-       «Мовленнєва готовність дитини до школи»;

-       «Поради логопеда батькам майбутніх першокласників»

Тематика консультування батьків планувалась та здійснювалась згідно річному плану закладу дошкільної освіти та перспективного планування кожного вчителя-логопеда та вчителя-дефектолога.

З метою пропагування дошкільної освіти та більш глибокого ознайомлення з роботою закладу впродовж 2020/2021 н.р. було проведені віртуальні Дні відкритих дверей для батьків наших вихованців та батьків мікрорайону. Хоча на відстані, але батькам була надана можливість переглянути організацію життєдіяльності дітей, заняття, виставки дитячих та колективних з вихователями робіт, оглянути предметно-ігрове середовище групових кімнат.

Для отримання дітьми, які не відвідують дошкільні заклади дошкільної освіти, працює центр розвитку дитини, де діти мають змогу розвивати та навчатися, а батьки майбутніх першокласників мають змогу звернутися до будь яких фахівців та отримати кваліфіковану допомогу.

Упродовж 2020/2021 навчального року в центрі розвитку дитини отримували дошкільну освіту 15 дітей.

Залучення педагогічної та батьківської громадськості закладу до управління його діяльністю; співпраця з громадськими організаціями

 

Адміністрацією та педагогами закладу, ведеться постійна та планомірна робота по налагодженню співпраці з кожною сім’єю. Саме така співпраця орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції, участі батьків у управлінні закладом. Заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив організовував для цього різні активні форми співпраці:

-        батьківські збори;

-        індивідуальні консультації різних спеціалістів;

-        дистанційне навчання;

-        батьківські конференції за допомогою програми ZООМ;

-        організація різних видів виставок: малюнки, поробки, вироби;

-        залучення батьків до активної участі у проведенні різноманітних дитячих свят та розваг;

-        залучення батьків до спільних трудових відносин, що сприяють покращенню території закладу;

-        спільна співпраця по озелененню території закладу.

Управлінські процеси закладу

У 2020/2021 навчальному році розпочалась розбудова системи внутрішньої системи якості освіти в закладі. Складено та затверджено Положення про систему внутрішньої системи якості освіти в закладі, яке містить чіткий алгоритм дій розробки стратегії. Працює робоча група, яка розробляє стратегію розбудови системи для забезпечення функціонування всіх компонентів даної системи якості освіти.

Контроль є важливою функцією управління, який спрямовано на сбір даних та інформування про стан об’єкта. Саме з цією метою діяльність адміністрації була злагодженою, систематичною, цілеспрямованою, що своєчасно давало можливість запобігати негативним результатам в роботі. Основною умовою організації контролю стала його інтеграція та спланованість. З цією метою розроблено оперативні плани роботи, картки контролю за освітнім процесом, картки управлінських рішень та вівся аналіз виконавської дисципліни педагогічних працівників, що суттєво покращило контроль усіх напрямків діяльності закладу та забезпечило своєчасну процедуру надання інформації про стан об’єкту.

Основним змістом контролю було відстеження роботи працівників в організованій та повсякденній діяльності. Відповідно до розроблених циклограм, щоденно збиралася інформація про діяльність суб’єктів, відпрацьовувалися рекомендації щодо поліпшення якості робочих процесів. При цьому обов’язково враховувалися функціональні обов’язки працівників.

Мною, вихователем-методистом постійно контролювалося планування освітньої роботи, готовність педагогів до робочого дня, медико-педагогічний контроль за фізкультурними заняттями, оздоровчою роботою в закладі, станом проведення освітньої роботи, виконання заходів щодо зміцнення здоров’я дітей, формування культурно-гігієнічних навичок та самообслуговування, якість проведення свят, розваг, Днів здоров’я тощо.

Медична сестра старша Наталія СТЕЦЮК щоденно контролювала санітарний стан в закладі, наявність у дітей довідок про стан здоров’я, своєчасне проходження медоглядів працівниками, дотримання режиму дня – чим забезпечувала якісне медичне обслуговування. Вона разом з Вікторією ІВАНОВОЮ, лікарем педіатром забезпечувала повноцінний контроль за якістю організації харчування.

Результати контролю за освітнім процесом систематично розглядалися на нарадах при директорові, педагогічних годинах.

Упродовж року було проведено:

-       теоретично-практичний семінар: «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами у всіх учасників освітнього процесу» листопад 2020 р.;

-       семінар-практикум «Формування граматичної компетентності у дітей дошкільного віку з вадами мови» січень 2021 р.;

педагогічні ради:  

-       «Завдання діяльності колективу та пріоритетні напрямки

-       сучасного закладу дошкільної освіти» (круглий стіл) вересень 2020 р.;

-       «Розвиток екологічної свідомості у дошкільників. Формування сталих світоглядних орієнтирів особистості» листопад 2020 року;

-       «Застосування компетентнісного та діяльнісного підходів під час освітнього процесу для  формування граматичної компетентності у дітей» (питання по колу) січень 2021 року;

-       «Якісна освіта – запорука самореалізації особистості» (круглий стіл)  травень 2021р.

Заплановані контролі:

оглядовий «Готовність закладу до нового 2020/2021н.р.»;

попереджувальний «Безпека життєдіяльності у закладі та сім’ї»;

тематичні: «Створення предметно-ігрового середовища в оволодінні сенсорними еталонами» для раннього віку;

«Стан роботи з екологічного виховання дошкільників» для молодшого віку;

«Стан формування граматичної компетенції у дітей середнього та старшого дошкільного віку» для середнього та старшого віку;

комплексний «Якість засвоєння знань та рівень готовності дітей до шкільного навчання» для старшого віку.

Робота з даного напрямку проведена на високому рівні.

Відповідно до плану роботи на 2020/2021 навчальний рік з метою визначення оптимальності використання психолого-педагогічних умов для організації освітнього процесу, аналізу набуття життєвих компетентностей дітьми груп старого дошкільного віку: «Перлинка», «Калинка» згідно програми «Дитина» було проведено комплексний контроль.

Було затверджено склад експертної комісії і напрями питань для вивчення стану освітнього процесу, а також робочий пан комплексного вивчення стану освітнього процесу.

Члени комісії відповідально поставились до своїх обов'язків. Педагогами було заповнено відповідні протоколи з певними висновкам та пропозиціями, узагальнено документи за підсумками проведення контролю.

Педагоги старших груп: вихователі: Оксана ДУДЕНКО, Людмила АРГУНОВА; вчителі-логопеди: Катерина БАЗІЛЄВА; Олена МАЛЬОВАНА представили свої наробки, розроблені дидактичні матеріали та створений банк методик інтерактивних, дидактичних ігор, які активно використовувалися на заняттях.

Рівень знань дітей відповідає такому, як достатній. Вихованці показали відповідні знання та вміння. Набуті навички під час мовленнєвої, пізнавальної, продуктивної, рухової діяльності тощо.

Створення відповідного розвивального простору, яке сприяє всебічному розвитку дітей, формуванню їх основних компетентностей висвітлило фахову майстерність та педагогічний професіоналізм педагогів старших груп. Аналіз предметно-ігрового середовища показав, що воно має розвивальний вплив, спонукає дитину до активної мовленнєвої, пізнавальної діяльності, позитивно впливає на її емоційно-вольову сферу та загальний розвиток. Весь ігровий матеріал відповідає віковій періодизації, програмним вимогам, санітарно-гігієнічним умовам, доступний для дітей. Комфортне планування «осередків» дало можливість дітям грати невеликими підгрупами, спілкуватися з педагогом та однолітками.

За підсумками проведеного контролю педагогам було надано рекомендації та висловлена подяка в усній формі.

Фінансова інформація

 

Наш заклад – красивий та сучасний, звичайно, це постійна кропітка робота батьків та працівників закладу в його утриманні та модернізації.

У 2020/2021 навчальному році за рахунок бюджетного фінансування було сплачено заробітної плати на суму 4 655 339,25 грн. та сплачено податків  на суму 2 476 875 грн., сплачено комунальних платежів на суму 622 298,62 грн.. За харчування дітей у садочку сплачено 600 954 грн. бюджетних коштів та 414 885,59 грн. батьківських коштів.

Бюджетними коштами було сплачено обов’язкових послуг на суму 72 940,30 грн., а саме: перезарядку вогнегасників, заміри заземлення, повірку лічильника води, метрологічні послуги, лабораторні дослідження води, піску, електрообладнання, ремонт комп’ютерної техніки, заправку картриджів, страхування транспортних засобів, дератизацію, послуги з програмного забезпечення та охорони закладу, монтаж протипожежних дверей.

Придбано вогнегасників на суму 2 447,57 грн., медикаментів на суму 1 400 грн.

У 2020/2021 навчальному році батьками було сплачено на харчування дітей 483 391,30 грн.

Від благодійників та батьків надійшло допомоги у вигляді меблів на суму 13 800 грн.,  продуктів  харчування на суму 927 грн.,  світильника на суму 329 грн., тюлю на суму 402,50 грн., пляшечок для дітей на суму 5 130 грн. Всього за 2020-2021 навчальний рік надійшло благодійної не грошової допомоги  на суму 20 588,50 грн..

За благодійні кошти  було придбано миючі засоби на суму 22 431,38 грн., водонагрівачі на суму 3 476,28 грн., термометри на суму 690 грн., контейнери ТПВ на суму 10 000 грн., композицію «Дівчинка – хлопчик» на суму 3 000 грн., медичне обладнання на суму 2 009 грн , будівельні матеріали  та фарби для проведення ремонтних робіт в дитячих ігрових кімнатах на суму 30 319,12 грн., лампи, світильники, вимикачі на суму 2 350,50 грн., страхування автотранспортних засобів на суму 1 977 грн., запчастини  та паливно-мастильні матеріали на суму 14 625,60 грн., здійснено оплату періодичних видань на 2021 рік у сумі 11 409 грн.

 

Вжиті заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу

Заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу – є одним із провідних напрямків роботи директора. У зв’язку з процесами модернізації дошкільної освіти великої уваги набуває створення сприятливих умов для розвитку дитини. Цьому сприяє впровадження інноваційних освітніх технологій у освітній процес, забезпечення педагогічного колективу новими виданнями періодичної та методичної літератури, сучасним дидактичним матеріалом.

У 2020/2021 навчальному році була проведена підписка на фахові періодичні видання. Педагоги користуються сучасними науковими розробками, авторськими методиками, розробками занять, свят та розваг, матеріалами з досвіду роботи кращих педагогів закладу та України в цілому.

Приміщення закладу використовуються раціонально та відповідають санітарно-гігієнічним нормам. Всі комунікаційні системи працюють безперебійно. Загальна площа території – 0,9027 га, з них будівлі – 1298,5 м2.

Територія закладу огороджена металевим парканом, який має естетичний задовільний стан. Кожна група має ізольований майданчик із зеленими насадженнями, тіньовий навіс. Дві ясельні група окремо огороджені парканчиком.

Опалювальна система перебуває в належному стані, проведено капітальний ремонт. Забезпечується належний температурний режим (середня температура в групах становить 20 С0).

Харчоблок, пральня забезпечені технологічним та електрообладнанням, гарячою та холодною проточною водою, в наявності 3 водонагрівачі.

Заклад забезпечено мийними та дезінфекційними засобами, які придбаються за рахунок батьків – приблизно до 3000 грн. на рік.

Групові кімнати обладнані необхідними меблями в достатній кількості, в туалетних кімнатах є все необхідне для функціонування: умивальники, унітази, змивні бачки, які знаходяться в робочому стані.

Другий поверх має 2 запасних евакуаційних виходи, всі двері замінені.

Система водопостачання знаходиться в задовільному стані.

У кожній групі встановлені водонагрівальні баки з терморегуляторами, які знаходяться в робочому стані.

Електрообладнання справне, постійно підтримується в робочому стані.

Каналізаційна система знаходиться в справному стані. У разі необхідності труби своєчасно замінюються.

Всі вікна закладу (100%) замінено на металопластикові.

Територія закладу та будівля постійно підтримуються в задовільному стані, проводяться поточні ремонти фасаду, цоколю, благоустрій прилеглої території.

Щорічно оновлюється матеріальна база закладу, проводяться поточні ремонти групових приміщень, кабінетів.

У 2020/2021 навчальному році відремонтовано та облицьовано плиткою 3 драбини на другий поверх, сходинки до медичного блоку, 5 входів до закладу оздоблено декоративною штукатуркою, стіна біля пожежного щита облицьована плиткою та декоративною штукатуркою, проведено поточний ремонт пральні, ремонти логопедичних кабінетів в групах: «Світлячок», «Сонечко», «Ромашка», «Журавлик», «Струмочок», кабінеті гуртка «English club».

Косметичні ремонти в групах: «Калинка», «Перлинка», «Світлячок», «Вербичка», «Світлячок», кабінеті психолога.

Оздоблено натяжними стелями логопедичні кабінети в групах «Сонечко», «Ромашка», «Перлинка», «Струмочок».

Придбано дитячі меблі в групі «Журавлик».

Можна зазначити, що заклад забезпечено дитячими меблями на 100%, які легко та зручно змінюють свою висоту, відповідно до індивідуальних особливостей дітей на 45%, ігровими модулями та всім необхідним обладнанням на 85% для забезпечення повноцінного перебування дитини в умовах закладу.

Все обладнання закладу відповідає таким умовам: екологічність, безпечність, привабливість, багатофакторність.

Архітектурний дизайн закладу оснащено пандусом задля безбар’єрного пересування до закладу дітей з особливими освітніми потребами.

Підлога закладу викладена не слизьким, екологічно чистим лінолеумом, а коридори та сходинки викладено шорсткою плиткою, яка забезпечує безпеку дитини. У всі сходини вбудовані елементи проти сковзання ніг, що також забезпечує безпечне пересування дітей та дорослих.

Природне освітлення закладу забезпечують великі металопластикові вікна, які забезпечують відмінні теплозберігаючи та сонцезахисні характеристики в поєднанні з високими показниками світлопропускання. Штучне освітлення забезпечено на 100% енергозберігаючими та LED-лампами й світильниками.

 

Улаштування території закладу дошкільної освіти та розташування основних приміщень

 

Усі дитячі майданчики екологічно чисті, безпечні, облаштовані  комплексно, оснащені пісочницями, включають елементи спортивного комплексу, огорожу. Зовнішній вигляд майданчиків має гармонію з довкіллям, озеленені безпечними красивими декоративними та плодовими деревами, квітами, чагарником.

Зроблено 100% капітальний ремонт теплової мережі закладу, що забезпечує подачу тепла у приміщення закладу та підтримання комфортної температури.

На дитячих, вуличних ігрових майданчиках встановлені гойдалки, які призначені для розваги дітей під час прогулянки. Усі майданчики екологічно чисті, безпечні, комфортні. Про що складено акти випробування обладнання на дитячих майданчиках. 

Спортивний майданчик вкритий зеленою травою, має спортивне обладнання, що використовується під час занять з фізичного розвитку інструктором з фізичного виховання та фізкультури на свіжому повітрі – вихователями, огороджений металевим парканом, що забезпечує безпеку дітей під час рухової діяльності.

Всі приміщення закладу, повністю забезпечені провідним інтернетом, що робить заклад сучасним для освіти дітей. Заклад має маршрутизатор для подачі бездротового інтернету.

Активна робота проводиться з батьками по наданню благодійної допомоги з метою створення сприятливих умов перебування дітей та функціонування закладу.

У поточному навчальному році за рахунок благодійних внесків було придбано: сюжетно-рольові ігри; демонстраційний, роздатковий та ілюстративний матеріал; дидактичні та розвивальні ігри; органайзери для іграшок; москітні сітки для вікон.

Оновлено кухонні меблі в одній групі, придбано кухонні меблі в одній групі, оновлено посуд (чашки, тарілки, ложки) у всіх групах.

Зроблено ремонт 6 логопедичних кабінетів, 3 групових приміщень. В двох групах для дітей раннього віку зроблено ремонт запасних виходів (коридорів). Придбано тюль для 3 роздягальнь, для 2 спалень, для 3 групових кімнат, в логопедичний кабінет. Придбано безпечні, закриті плафони для логопедичного кабінету в групі «Струмочок». Придбано ролети для вікон, жалюзі для кухні в групі «Світлячок».

В групі «Журавлик» придбано меблі: шафа «Замок», стільчики для групової кімнати (20 штук).

В групі «Перлинка» придбано: логопедичний куток, дитячу кухню, сюжетні ігри: «Магазин», «Перукарня»; дитячі стільчики.

Замінено крани на кухні в групах: «Струмочок», «Ромашка». Умивальники в туалетній кімнаті в групі «Струмочок» 2 унітази в групі «Перлинка». В групах «Сонечко», «Ромашка» , «Перлинка»  замінено крани в туалетній кімнаті.

В трьох групах обшито труби в туалетних кімнатах, замінено перегородки між туалетами.

Оновлено новим матеріалом 4 дахи павільйонів на ігрових майданчиках, перед початком літнього оздоровчого періоду замінено пісок в пісочницях на всіх дитячих майданчиках. Замінено ігрове обладнання на 3 майданчиках (лави для павільйону, гойдалки, «Балансир», гірка, дошка для малювання крейдою, столик з лавою, паркан на майданчик).

 

Дисциплінарна практика та аналіз звернень громадян з питань діяльності закладу

 

З метою морального стимулювання, кращі педагоги та обслуговуючий персонал за успіхи в роботі, адміністрацією закладу протягом 2020/2021 н.р., згідно з існуючими законодавчими актами та відповідно колективному договору, про щорічну грошову винагороду та преміювання, одержували грошову винагороду та премії.

Між адміністрацією і трудовим колективом закладу складено Колективний договір, ухвалений на зборах трудового колективу. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально- економічних, виробничих і трудових відносин.

Щодо соціально-трудових пільг, гарантій, компенсацій адміністрація та орган профспілкової первинної організації забезпечують належні умови соціального захисту працівників.

Зобов’язання адміністрації, передбачені колективним договором, ретельно виконуються.

Між адміністрацією та профспілковим комітетом існує тісний зв’язок. Мною, як директором, постійно подаються подання на узгодження всіх штатних одиниць. Члени профспілкового комітету є членами тарифікаційної комісій, з організації техніки безпеки, пожежної безпеки, охорони праці.

Адміністрація та профспілка разом виступають за належний контроль у освітньої роботі, оздоровчій та культурно-масовій роботі.

Впродовж 2020 року 3 працівника закладу змогли відпочити на морському узбережжі і все це завдяки тісній співпраці з профспілковим комітетом.

Впродовж 2021 року отримали путівки на оздоровлення – 3 працівника.

Мікроклімат в колективі можна визнати добрим.


 

Реагування керівника на зауваження та пропозиції, викладені батьківським комітетом, радою, батьками, представниками інших органів громадського самоврядування

 

Щотижня адміністрація закладу веде прийом громадян з особистих питань та з питань діяльності закладу, розглядає пропозиції, зауваження, прохання викладені батьками, радою, батьківським комітетом тощо, інформую управління освіти про прийняті рішення.

Робота із зверненнями громадян у закладі упродовж 2020/2021 навчального року здійснювалась відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», положень Указу Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», Інструкції з діловодства за зверненнями громадян та Класифікатора звернень громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №858.

У закладі особистий прийом громадян здійснюються відповідно до графіка прийому громадян директором, затвердженим наказом «Про роботу зі зверненнями громадян та затвердження графіку прийому громадян в закладі на 2020/2021 н.р.»

Звернення громадян реєструються в журналі реєстрації звернень громадян, консультацій керівника.

За звітній період 2020/2021, в період зафіксовано 78 звернення громадян, а саме:

-        з питань працевлаштування – 8 осіб;

-        батьки дітей з приводу переводу та влаштування дітей до закладу – 47 осіб;

-        відрахування дітей  – 17;

-        з приводу надання довідок – 6.

Усі звернення були прийняти у письмову виді та телефонних дзвінках.

Відповіді на звернення громадян були обґрунтовані та надані своєчасно.

Звернення громадян здійснювалось як за графіком прийому громадян так і поза нього, бо в умовах карантину, вхід до закладу стороннім особам заборонений.

Усі звернення розглядаються вчасно відповідно до встановленого законодавством терміну.

Питання щодо звернень громадян розглядались на нараді при директорові.

Роботу закладу щодо забезпечення своєчасного, кваліфікованого, повного розгляду звернень громадян вважаємо задовільною.

Серед працівників закладу проводиться робота по ознайомленню зі змінами в законодавств , що регулює роботу зі зверненнями громадян.

У закладі існує «Скринька довіри» для отримання поштових повідомлень.

Перераховуючи досягнення колективу в успішній організації освітньої роботі, інклюзивної освіти, зміцненні матеріально-технічної бази закладу, участь колективу в конкурсах, марафонах, конференціях, вебінарах, проектах можна зробити висновок про кваліфіковану організацію роботи закладу, про успішнішу роботу педагогів, про достатній рівень сформованості умінь та навичок вихованців, про надання корекційних послуг – все це дає змогу впевнено ствердити, що наш заклад – є сучасним, європейським дитячим садком, який має власний імідж та став конкурентно спроможнім закладом серед інших закладів міста.

Херсонський ясла-садок компенсуючого типу – центр розвитку дитини №60 Херсонської міської ради – це сучасний науково-освітній простір, є освітнім лайнером, який стрімко злетів вгору та успішно підтримує висоту!